15.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Niesamowita szopka w Kielanówce. Malutkiemu Jezuskowi kłania się cały świat!

REKLAMA

Malutkiemu Jezuskowi w żłóbku hołd oddają nie tylko pastuszkowie i Trzej Królowie. Na niewielkiej przestrzeni zmieścił się cały świat! To chyba najbardziej niesamowita szopka w Polsce. W Kielanówce koło Rzeszowa od 22 lat tworzy ją Augustyn Inglot (88 l.).

Jest rzymskie Koloseum, papież w Bazylice św. Piotra, egipska pustynia, a do tego ponad setka ruchomych postaci. Bożonarodzeniowa szopka w Kielanówce pod Rzeszowem znów zachwyca.

Twórcą niezwykłego dzieła jest Augustyn Inglot (88 l.), któremu w stworzeniu konstrukcji pomagają sąsiedzi. Prace trwają dwa tygodnie, tak aby do pasterki wszystko było gotowe. Wtedy szopka ma swoją premierę. A zachwyca oko nie tylko parafian. Do Kielanówki ściągają rodziny z całego Podkarpacia.

To już kolejna edycja szopki. Wraca po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią. Każdy element to efekt wnikliwej obserwacji jej konstruktora. Np. miniatura lotniska w Jasionce. Kilka razy specjalnie oglądałem prawdziwy port, aby potem odtworzyć każdy detal – opowiada pan Augustyn.

Cała konstrukcja liczy prawie 20 metrów długości, zajmuje główny i boczny ołtarz. Występuje tu ponad setka mechanicznych postaci. W ruchu jest także mnóstwo innych elementów.

Ze studni płynie woda, piła tnie drzewo. Na horyzoncie poruszają się żaglowce, nad głowami latają samoloty.

– Nigdy nie byłem modelarzem, ani architektem. Pracowałem w fabryce WSK w Rzeszowie. A pomysł na szopkę zrodził się dzięki wnukowi. Kiedyś poprosił mnie o pomoc zrobieniu modelu szopki na konkurs w szkole. I tak się zaczęło… – opowiada twórca szopki.

Kiedy oglądać szopkę?

  • W niedzielę i święta w godz. 8.15 – 18.
  • w pozostałe dni od godz. 16, do zakończenia mszy św. o godz. 17.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj