18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Wspaniały jubileusz bohatera. Major Stefan Michalczak skończył 100 lat!

REKLAMA

Stefan Michalczak miał 18 lat, kiedy wybuchła II wojna światowa. Po klęsce wrześniowej nie złożył broni, wstąpił do Armii Krajowej i w konspiracji walczył z Niemcami. Jego odwagę i trud doceniono dopiero po upadku PRL. Został awansowany do stopnia majora. 24 lutego obchodził niezwykły jubileusz. Bohater skończył 100 lat!

Pan Stefan zdumiewa swoją aktywnością. Udziela się w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, angażuje się w propagowanie historii walk o niepodległość, uczestniczy w uroczystościach patriotycznych. Codziennie sam chodzi do kościoła i to właśnie w swojej parafii – Matki Bożej Saletyńskiej została odprawiona Msza święta koncelebrowana w jego intencji z udziałem najbliższej rodziny, kombatantów, przedstawicieli IPN i instytucji. 

Pan Stefan otrzymał gratulacje od premiera, prezesa IPN. Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy w ramach pomocy seniorom w czasach pandemii przynoszą mu obiady, wręczyli pamiątkową tablicę wyrytą na kawałku drzewa. Sąsiedzi także zrobili niespodziankę i nad jego mieszkaniem zawiesili kilka kolorowych balonów.

Pan Stefan ma fenomenalną pamięć. Pamięta każdy dzień, adres, nazwisko z okresu wojennego. To wtedy walczył za Ojczyznę, wykazując się ogromnym poświęceniem, odwagą i bohaterstwem.

Po klęsce wrześniowej zgłosił się do Związku Walki Zbrojnej, w Armii Krajowej pełnił funkcję łącznika w drużynie dywersyjno-sabotażowej działającej na terenie radomsko-kieleckim. Po wojnie był inwigilowany i przesłuchiwany przez UB. – Aresztowało mnie UB, namawiali na współpracę. Powiedziałem tym szpiclom, że z BANDYTAMI NIE WSPÓŁPRACUJĘ! Nigdy nie pobrudziłem sobie rąk wstępując do partii, aby pójść na łatwiznę… – opowiada.

 O tym jak walczył w AK przyznał się dopiero w 1966 r.

Pan Stefan jest samodzielny i mieszka sam. Wspiera go najbliższa rodzina. Ma 3 wnuków i 4 prawnuków.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj