1.5 C
Rzeszów
sobota, 2 grudnia, 2023

Chirurdzy z Rzeszowa nie widzieli jeszcze tak ogromnego guza. W końcu mogli pomóc

REKLAMA

24-latka ważyła 182 kg przy 158 cm wzrostu. Okazało się, że za jej nadwagę odpowiada cysta, która rozrosła się do gigantycznych rozmiarów. Kobieta bała się wcześniej zgłosić do lekarza, ale w końcu to zrobiła. Chirurdzy ze szpitala im Chopina w Rzeszowie przecierali oczy ze zdumienia…

Pacjentką zajęli się lekarze z Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie. Byli zaskoczeni tak ogromnym guzem. Jego waga to aż 100 kg!

Nie mieściła się w tomografie

– Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej cysty – mówi prof. dr hab. Tomasz Kluz. – Jako zespół, mieliśmy jedynie orientacyjną świadomość z czym mamy do czynienia. Obwód brzucha nie pozwalał na wykonanie badań obrazowych, gdyż pacjentka nie zmieściła się w tomografie. Badanie USG też było orientacyjne.

Cysta umiejscowiona była w lewym jajniku. Ze względu na skrajnie trudne warunki, operację przeprowadził wieloosobowy zespół chirurgów.

Pani Wioletta Sędziszowa Małopolskiego do szpitala zgłosiła się 19 kwietnia. Wcześniej miała obawy.

– Ze strachu nie zdecydowałam się na wcześniejszą wizytę w szpitalu – mówi pacjentka. – Przed zabiegiem bolały mnie plecy, nie mogłam daleko chodzić, łapałam zadyszki, moja ogólna kondycja była kiepska.

24-latka zachęca inne kobiety do regularnych badań:

– Nie powinny bać się wizyt u lekarza. To jedyna szansa, aby wyzdrowieć i wrócić do normalnego życia – dodaje. A plany? – Wyjść ze szpitala, wrócić do pracy i założyć rodzinę – mówi z uśmiechem i ulgą pani Wioletta.

Zabiegł się powiódł. Zmiany okazały się niegroźne. Jeszcze kilka dni i pacjentka wróci do domu.

Klinika z renomą

W rzeszowskiej Klinice Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa przeprowadzane są najtrudniejsze zabiegi ratujące życie. To placówka cieszą się wielką renomą. Zawdzięcza ją wykwalifikowanej kadrze z olbrzymim doświadczeniem, ale też znakomitemu wyposażeniu. Na oddziałach wykorzystywany jest najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

– Dlatego chętnie naszą klinikę wybierają pacjentki również spoza regionu, a w ramach szkoleń i warsztatów, doświadczenie zdobywają tu lekarze-ginekolodzy z całej Polski – mówi dr Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj