24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kaczka – dziwaczka zamieszkała w dziupli na Zalesiu

REKLAMA

Jak to było w wierszu Jana Brzechwy? „Nad rzeczką opodal krzaczka mieszkała kaczka dziwaczka…” Kaczuszka na Zalesiu w Rzeszowie znalazła sobie domek w dziupli na drzewie – 10 metrów nad ziemią! Wykluły się w niej młode i znalazły się w pułapce. Potrzebna była pomoc ludzi.

Kaczki – krzyżówki gniazdują na ziemi, ale ta akurat wymościła sobie domek 10 metrów nad ziemią w dziupli dla sowy. Może problemu by nie było, gdyby była sama. Ale wykluły się pisklęta, które nie potrafią jeszcze latać. Mamusia chyba o tym zapomniała. Człapiąc pod drzewem nakłaniała swoje dzieci, aby skakały z wysokości. Tylko jedna kaczuszka posłuchała. Wypadła i na szczęście nic poważnego się jej nie stało. Pozostała piątka rodzeństwa nie miała takiej odwagi i została w dziupli.

Sprawą zainteresowali się ornitolodzy z Katedry Biologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Najpierw ułożyli pod pniem poduszki, aby zrobić miękkie lądowisko. Potem jednak wezwali na pomoc strażaków.

Ratownicy użyli podnośnika i wyciągnęli ptaszki. Pojawił się jednak inny kłopot. Mama i jedno jej dziecko, które wyskoczyło samo z drzewa, odpłynęła gdzieś strumykiem Młynówka.

Naukowcy następnego dnia zorganizowali poszukiwania. Udało się im odnaleźć samicę, która przygarnęła swoje maleństwa. Wszystko skończyło się szczęśliwie. Teraz kacza rodzinka jest w komplecie.

kaczka2
Dziupla znajduje się 10 metrów nad ziemią. Strażacy musieli użyć podnośnika | Fot. Uniwersytet Rzeszowski/Facebook
kaczka 4
Kaczuszka w objęciach ratownika | Fot. Uniwersytet Rzeszowski/Facebook
kaczka 5
Maluchy są już z mamą | | Fot. Uniwersytet Rzeszowski/Facebook

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj