24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Europejski Stadion Kultury. Gwiazdy i liczne atrakcje!

REKLAMA

Europejski Stadion Kultury na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych Rzeszowa. Po roku przerwy spowodowanej pandemią, wraca z plenerowymi koncertami, które – oczywiście – są darmowe! Impreza odbędzie się w dniach 25-27 czerwca. Lista gwiazd, które zobaczymy i usłyszymy na scenie jest imponująca.

Europejski Stadion Kultury (ESK) będzie pierwszą dużą imprezą po lockdownie. Tym bardziej zapowiada się wyjątkowe wydarzenie. Oczywiście, jego stałym elementem jest Koncert Główny z udziałem tzw. kolektywów, czyli duetów składających się z polskiej i zagranicznej gwiazdy. A w tym starciu na głosy usłyszymy:

 • SYLWIA GRZESZCZAK/JAMALA (Ukraina)
 • GRUBSON/DAKHABRAKHA (Ukraina)
 • MARGARET/KALUSH (Ukraina)
 • KRZYSZTOF ZALEWSKI/NIZKIZ (Białoruś)

Artyści zaprezentują po jednym wspólnym utworze i jednym z własnego repertuaru. Występy kolektywów poprzedzi tzw. koncert otwarcia. Tym razem swoje muzyczne hity zagra ROXIE WĘGIEL. Cały Koncert Główny zwieńczy natomiast muzyczne show projektu ANAWA (VOO VOO, KRZYSZTOF ZALEWSKI, KASAI).

Koncert Główny ESK 2021 odbędzie się pierwszego dnia festiwalu, czyli 25 czerwca, w rzeszowskim Parku Sybiraków. Start zaplanowano na godzinę 20.00.

Jak wejść na koncert?

Wydarzenie odbędzie się przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności związanych z pandemią i przestrzeganiu stosownych obostrzeń. Co za tym idzie, teren będzie odpowiednio wygrodzony, a na widownię wejdą tylko:

· OSOBY NIEZASZCZEPIONE przeciw COVID-19, które pobiorą bezpłatną wejściówkę ze strony https://estrada.rzeszow.pl/ i pokażą ją organizatorom na miejscu wydarzenia (limit 250 wejściówek),

· OSOBY ZASZCZEPIONE przeciw COVID-19, które na miejscu przed wejściem na teren imprezy wypełnią stosowne oświadczenie (limit 5750 wejściówek).

To oznacza, że Koncert Główny w Parku Sybiraków będzie mogło oglądać na żywo 6000 widzów.

Osoby, którym nie uda się uzyskać wejściówki, wciąż będą mogły zobaczyć wydarzenie, ale w zaciszu domowym – Koncert Główny będzie transmitowany w TVP2 o godzinie 22.25.

Informacja o rejestracji (pobieraniu bezpłatnych wejściówek) na Koncert Główny dla osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 jest ogłoszona na stronie:

https://estrada.rzeszow.pl/,

http://stadionkultury.pl/

oraz profilach na Facebooku:

https://www.facebook.com/EuropejskiStadionKulturyPL,

https://www.facebook.com/EstradaRzeszowska.

Wstęp na wydarzenia odbywające się w Klubie Festiwalowym będzie także możliwy dwutorowo – przez rejestrację na stronie: https://estrada.rzeszow.pl/ lub wypełnienie oświadczenia na miejscu wydarzenia (z wyłączeniem Smyk Arena – zapisy na https://rdk.rzeszow.pl/).

Jak wejść na wydarzenia poza Klubem Festiwalowym?

Europejski Stadion Kultury 2021 to nie tylko Koncert Główny i wydarzenia w Klubie Festiwalowym na Bulwarach, ale także kulturalne atrakcje w innych rejonach miasta. Bezpłatne wejściówki na wydarzenia Art Celebration (Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego), spektakl „Biruta i tajemnica Rzeki” (Teatr Maska) i Ciało.Obiekt (warsztaty i performance w BWA) będą dostępne TYLKO przez stronę:

https://estrada.rzeszow.pl/.

Inaczej będzie natomiast w przypadku wydarzeń Art Color Ballet (dziedziniec Zamku Lubomirskich) i Rzeszowskie Janusze (Rzeszowski Inkubator Kultury). Bezpłatne wejściówki są dostępne na stronie:

https://estrada.rzeszow.pl/ i na miejscu wydarzenia.

Imprezy towarzyszące

ESK to nie tylko Koncert Główny, ale i kilkadziesiąt innych wydarzeń kulturalnych rozłożonych w czasie (tym razem 3 dni), w różnych przestrzeniach na terenie miasta. W tym roku nie zabraknie kulturalnych atrakcji z zakresu:

 • Teatru (premiera spektaklu Teatru Maska)
 • Tańca (spektakl taneczny „Deep Trip” Art Color Ballet)
 • Fotografii (wernisaż wystawy Marcina Walko „Na Wschód od Edenu”, Galeria Bezdomna w Nierzeczywistej, warsztaty i wystawa ESK na starych fotografiach)
 • Performance’u (Ciało futurystyczne – performance taneczny, ArtOut – instalacje artystyczno-muzyczne w przestrzeni miasta)
 • Sztuk wizualnych (Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany, koncert Wernyhory z wizualizacjami duetu Konda Kinoko i Adrija Fila, warsztaty graffiti, mural inspirowany rzeszowskim fotografem z okresu Galicji)
 • Muzyki (Art Celebration: classic edition, Funk Electro: Łąki Łan, Bartek Królik i Szałowy Piotrek, Silent Disco, giełda winyli)
 • Warsztatów (muzycznych, kreatywnych, fotografii tradycyjnej)
 • Spotkań (spotkania autorskie z Robertem Nowakowskim, binge-listening, czyli maraton audiobookowy, wykłady, panele dyskusyjne).

W programie znajdzie się też coś dla najmłodszych (na przykład w postaci strefy gier planszowych) i miłośników poznawania różnych kultur od kuchni (w Klubie Festiwalowym na bulwarach zaparkują food trucki).

Kluczowym jest fakt, że wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, dzięki czemu kultura staje się dostępna dla każdego.

Więcej informacji o Europejskim Stadionie Kultury można znaleźć na stronie http://stadionkultury.pl/, profilu FB Europejski Stadion Kultury i profilu ESK na Instagramie.

To warto zobaczyć:
PIĄTEK
14:00 – 3:00 – Street Food Festival – Bulwary
17:00 – 18:00 – Legimi dzieciom – projekcja audycji promującej książki dla dzieci połączonej z wykładem dla rodziców, Bulwary 
18:30 – 20:00 – spotkanie autorskie z Robertem Nowakowskim wokół książki “Ojczyzna jabłek” – Bulwary
20:00 – 23:30 – KONCERT GŁÓWNY – Park Sybiraków
23:30 – 3:00 – Silent Disco – Bulwary
 
SOBOTA
11:00 – 12:00 – Ciało. Obiekt – warsztaty ruchowe dla rodziców z dziećmi – górna sala BWA, ul. Sobieskiego 18
13:00 – 17:00 – strefa gier plenerowych dla rodzin – Bulwary
13:00 – 18:00 – Winylowy Wschód – giełda płyt winylowych – Bulwary
13:30 – 16:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne gry na beczkach, czy kubańskich bębnach – Bulwary
15:00 – 16:00  – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+) – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
18:00 – 19:00 – “Rzeszowskie Janusze” – projekcja filmów (dwie części) oraz  spotkanie z Elżbietą Kaliszewską (prawnuczką Edwarda Janusza) – Rzeszowski Inkubator Kultury
18:30 – 22:30 – Funk Electro – DJ KLOCEK i Szałowy Piotrek, TVORCHI (UA), Łąki Łan – Bulwary 
21:30 – 22:30 – spektakl taneczny  “Deep Trip” Art Color Ballet – zewnętrzny dziedziniec Zamku Lubomirskich 
22:30 – 2:00 – Silent Disco – klub festiwalowy, Bulwary
 
NIEDZIELA
12:00 – 18:00 – ESK na starych fotografiach – portretowanie uczestników festiwalu, Galeria Nierzeczywista, ul. Matejki 10
13:00 – 17:00 – Smyk Arena – warsztaty dla dzieci prowadzone przez Rzeszowski Dom Kultury – Bulwary
14:00 – 18:00 – Cztery strony rytmu – otwarte warsztaty muzyczne – Bulwary
16:30 – 17:30 – Biruta i tajemnica rzeki – premiera spektaklu dla dzieci (9+) – Teatr Maska, ul. Mickiewicza 13
19:00 – 21:30 – Art Celebration: classic edition – Atom String Quartet, Paweł Gusnar oraz Warsaw Saxophone Orchestra – Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
21:00 – 22:00 – Bojkowski Bieszczad głosem i obrazem malowany – koncert zespołu Wernyhora z wizualizacjami – Bulwary

Europejski Stadion Kultury to największy festiwal kulturalny na Podkarpaciu, który od początku swojego istnienia, czyli od 2011 roku, zapewnia uczestnikom solidną, intensywną dawkę doznań artystycznych na wysokim poziomie. Od roku 2013 ESK odbywa się w ramach festiwalu Wschód Kultury, który odbywa się także w Białymstoku i Lublinie.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj