9.1 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

Budzik wyborczy na rynku. Co musisz wiedzieć, aby głosować?

REKLAMA

Wybory parlamentarne już 15 października. O tym, aby wziąć w nich udział przypomina ogromny budzik, który stanął na rynku w Rzeszowie.

Zegar odmierza czas do wyborów i zachęca do głosowania hasłem z tabloidów: „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Na szczęście czasomierz nie wskazuje na kogo głosować.

Do wyboru jest wiele partii i jeszcze więcej kandydatów. Nawet jeśli średnio interesujemy się polityką, polityka interesuje się nami.

Od decyzji polityków zależy nasze codzienne życie – nawet coraz bardziej, bo władza chce mieć zawsze jeszcze więcej władzy. Zatem komu powierzymy przyszłą kadencję Sejmu i Senatu ma wielkie znaczenie. Ostatecznie to właśnie wybrani przez nas parlamentarzyści będą decydować o naszej przyszłości. Zmieniać prawo, zarządzać państwem.

Mieszkańcy Rzeszowa głosują w swoich lokalach wyborczych, zgodnie z miejscem zamieszkania. Jeśli nie wiesz, gdzie znajduje się twój lokal, szczegółowy wykaz adresów znajdziesz – TUTAJ.

Jak głosować w wyborach?

Głosujemy w godz. 7-21. Uwaga trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości: Mogą to być m.in.:

  • dowód osobisty
  • paszport
  • prawo jazdy
  • legitymacja studencka
  • książeczka wojskowa.

Aby Twój głos był ważny musisz przy nazwisku wybranego kandydata – w obrębie kratki – postawić co najmniej dwie skrzyżowane ze sobą linie. Najlepiej znak X. Ale dopuszczalny jest też plus, gwiazdka, hasztag.

Wszystkie wymienione wyżej symbole zawierają dwie przecinające się linie i dlatego zostaną uznane za ważne przez komisję.

Głos możemy oddać wyłącznie na jednego kandydata do Sejmu i Jednego do Senatu.

Referendum

Podczas wyborów będziemy mogli wziąć udział także w referendum. Karta do głosowania zawiera cztery pytania:

1. Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

2. Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

3. Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

4. Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj