18.3 C
Rzeszów
sobota, 27 lipca, 2024

Oto pierwszy architekt miasta. Zadba o ład przestrzenny

REKLAMA

Rzeszów ma pierwszego w historii Architekta Miasta. Został nim Janusz Sepioł, urbanista, historyk sztuki. Czy zapanuje nad ładem przestrzennym stolicy Podkarpacia?

Jaki jest Rzeszów – każdy widzi. W ostatnich dwóch dekadach szalenie się rozwinął. Duża to zasługa poprzedniego prezydenta Tadeusza Ferenca, dla którego priorytetami była rozbudowa i powiększanie miasta.

Urzędnicy nie wtrącali się się do tego, kto, co i jak chce zrobić ze swoją własnością. Chcesz budować blok? Buduj! Wysokie budynku bez problemu powstawały na osiedlach samych domków jednorodzinnych.

Taka polityka sprzyjała deweloperom, ale z drugiej strony nagle wszyscy zauważyli, że w mieście zapanował nieład architektoniczny. Budownictwo wkroczyło w tereny, które aż się prosi, aby pozostały zielone. Gdyby pozwolić budowlańcom, to bloki postawiliby nawet na środku zalewu. Już teraz żwirownia otoczona budowanymi wieżowcami, przestaje być miejscem wypoczynku od miejskiego zgiełku.

Czy da się budować Rzeszów z pomysłem? Tak, by było ładnie i funkcjonalnie, a jednocześnie, by nie ograniczać władania prywatną własnością? Niewątpliwie do tego potrzebny będzie kompromis, a przede wszystkim przewidywalne zasady.

Taką osobą, która może nad tym zapanować jest właśnie architekt miejski.

W czwartek, 25 listopada obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek przestawił osobę, która będzie pełniła tę funkcję. To Janusz Sepioł.

– Pan Janusz Sepioł będzie miał dużą niezależność w swoich działaniach. Od pierwszego spotkania bardzo dobrze nam się rozmawiało, mamy wspólne wizje miasta i tego, jak ono powinno się dalej rozwijać – mówi prezydent.

Miejski architekt podkreślił, że chociaż do tej pory mieszkał w Małopolsce, Rzeszów jest dla niego szczególnym miejscem.

– Zrobiłem w domu przegląd starych zdjęć. Oto mój pradziadek, farmaceuta, który tu mieszkał. A więc mogę powiedzieć, że tu zaczęła się moja rodzinna tradycja – powiedział Janusz Sepioł prezentując archiwalne zdjęcie wykonane w rzeszowskiej pracowni Edwarda Janusza.

Swoje zadania podzielił na cztery grupy. Pierwsza z nich to działania na rzecz lepszego zarządzania przestrzenią miasta. W tym celu trzeba jego zdaniem szybko przyjąć nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na bazie tego dokumentu będą uchwalane nowe plany zagospodarowania przestrzennego Te, które są obecnie w opracowaniu trzeba przejrzeć, a najważniejszym nadać rangę pierwszeństwa w opracowaniu. Po drugie – zdaniem Janusza Sepioła w mieście potrzeba także więcej pracy studyjnej , warsztatów i konkursów architektonicznych.

– Miasto potrzebuje także lepszej architektury, zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty publiczne. W tym celu należy organizować konkursy. Chcę podnieść rangę Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej – mówi Janusz Sepioł.

Trzecią gałęzią jego działań ma być promocja miasta poprzez architekturę. Podczas konferencji zwrócił uwagę, że nasze miasto określane mianem „Stolicy Innowacji” powinno wyróżniać się właśnie innowacyjną architekturą.

– Po czwarte, chciałbym lepszej koordynacji pracy przy planowaniu inwestycji. W tym celu trzeba usprawnić współpracę między wydziałami odpowiedzialnymi za planowanie przestrzeni, architekturę, zieleń i inwestycje. A także zwiększyć udział partycypacji mieszkańców w procesie planowania. Ja sam na razie poznaję miasto, wiele rzeczy mnie tu zaskakuje, zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Jest tu wiele terenów z olbrzymim potencjałem, a pofalowana powierzchnia miasta i spore, otwarte przestrzenie to skarby Rzeszowa. Szukam terenów chociażby na parki, co lansowałoby Rzeszów jako miasto nowoczesne i innowacyjne – zapewnia Janusz Sepioł.


Janusz Sepioł

Janusz Sepioł

Urodził się w 1955 roku w Gorlicach. Jest absolwentem Wydziału Architektury na Politechnice Krakowskiej oraz Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1981-1990 pracował jako projektant – urbanista w Biurze Rozwoju Krakowa, a następnie jako Architekt Wojewódzki w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Od 1999 roku był wicemarszałkiem, a w latach 2002–2006 marszałkiem małopolskim. Inicjator budowy między innymi takich obiektów jak Małopolski Ogród Sztuki, Muzeum Lotnictwa, Cricoteka. Generalny Projektant Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski i koordynator dwóch kolejnych strategii jej rozwoju. W 2007 roku pełnił funkcję Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury, prowadząc konkursy na gmachy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Centrum Kongresowego ICE. Senator VII i VIII kadencji. Współautor tzw. „Ustawy Krajobrazowej”. Od 2015 roku projektant nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Małopolski. Od 1991 roku członek Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, członek rad programowych Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.


Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj