3.4 C
Rzeszów
wtorek, 6 grudnia, 2022

Najnowsze

Zacny gest barmanki z Leska. Wykazała się wielką wrażliwością na cudzą krzywdę

Uczciwa barmanka z Leska wybawiła z kłopotów Ukrainkę, która zgubiła swój majątek.

REKLAMA

47-latka pracuje w barze w Lesku. Kiedy klienci opuścili lokal, kobieta zauważyła, że ktoś zostawił saszetkę. W środku była niebagatelna kwota pieniędzy – 2000 euro (to niemal 10 tys. zł), ponad 1000 hrywien, a do tego dokumenty oraz karty bankomatowe.

Barmanka zdawała sobie sprawę, że będzie jej trudno samodzielnie odnaleźć właścicielkę fortuny. Nikt też nie zgłosił się odebrać swoją zgubę. Kobieta zaniosła znalezione pieniądze na komendę policji.

Mundurowym udało się szybko odnaleźć poszkodowaną. Okazała się nią 38-letnia Ukrainka. Kobieta nie posiadała się ze szczęścia. To był cały jej majątek, który miała na pobyt w Polsce. Po raz kolejny mogła przekonać się o wielkim sercu Polaków, którzy od początku wojny za wschodnią granicą okazali wielkie wsparcie dla tych, którzy przed wojną uciekają.

CZYTAJ TEŻ:  20-latek w sypialni uprawiał konopie

Bycie uczciwym, to postępowanie zgodne z sumieniem i prawem. Musimy zdawać sobie sprawę, że znalezione pieniądze, przedmioty powinniśmy zwrócić – do biura rzeczy znalezionych, albo na policję. Inaczej moglibyśmy się narazić na zarzut przywłaszczenia cudzej rzeczy – zapłacić grzywnę, albo nawet trafić do więzienia (kodeks karny przewiduje karę do 3 lat).

Zwracając rzecz możemy liczyć na pochwałę, ale też na znaleźne w wysokości – 1/10 rynkowej wartości odzyskanej rzeczy. Gdy znajdzie się właściciel – takie żądanie powinniśmy zgłosić najpóźniej w dniu odbioru przez niego zguby.

Jeśli właściciela nie ma, dana rzecz może stać się własnością znalazcy po 2 latach, albo po roku jeśli właściciel został ustalony i wezwany do odbioru, ale z jakiś powodów nie chciał się pofatygować po swoją zgubę.

CZYTAJ TEŻ:  Nie mieli powodu. Bili, aby zabić. Sąd wymierzył im karę

Wyjątkiem od tej reguły są przedmioty zabytkowe oraz stanowiące materiał archiwalny. Wówczas taką niechcianą albo bezpańską zgubę przejmuje Skarb Państwa.

KPP Lesko
Odzyskane pieniądze | Fot. KPP Lesko
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
3.4 ° C
4.4 °
1.5 °
89 %
5.1kmh
100 %
wt.
6 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
3 °
sob.
1 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu