W Babicy pod Rzeszowem maszyna TBM przewierci górę Heb na wylot i wykona jeden z najdłuższych tuneli w Polsce.
TBM to skrót od angielskiej nazwy Tunnel Boring Machine. Można ją tłumaczyć jako maszyna drążąca. Kolos imponuje swoimi rozmiarami. Ma ponad 100 metrów długości i waży prawie 3 miliony kilogramów. Najważniejsza jest tarcza z wolframowymi łopatami, której średnica to 15,2 metra. Jej wysokość zrównałaby się z pięciokondygnacyjnym blokiem! Kolos będzie przewiercał się przez górę Heb w Babicy, aby wykonać tunel na trasie S19.
TBM: Statkiem, barką i lawetą
Ale zanim nastąpi wiercenie, “kreta” trzeba jakoś sprowadzić na plac budowy, który został wcześniej przygotowany na jego przyjęcie. Na razie maszyna rozłożona jest w częściach. Do Polski zostały one sprowadzone z Hiszpanii. Najpierw statkiem do Szczecina, a potem elementy spławiono barkami Odrą do Opola.
Transport maszyny TBM wjechał już na #śląskie. Teraz przez 30 km autostradą #A4 z prędkością do 10 km na godzinę przyjedzie do PPO Żernica skąd jutro wieczorem ruszy do następnego miejsca postoju na MOP #Woźniki w ciągu #A1. pic.twitter.com/nFyzAbkIDD
— GDDKiA Katowice (@GDDKiA_Katowice) November 13, 2022
Teraz odbywa się jedna z najtrudniejszych operacji drogowych. Transport giganta stanowi nie lada wyzwanie. Jeszcze nigdy po naszych drogach nie przewożono tak ciężkiego i wielkiego ładunku. Szerokość największego elementu na lawecie ma aż 9 metrów i waży 500 ton.
Konwój ruszył w trasę w nocy z 11 na 12 listopada z portu rzecznego w Opolu. Transport nie jechał najkrótszą drogą, ale okrężną przez Warszawę i Lublin, bo tylko na tych odcinkach tras mosty i wiadukty spełniają odpowiednie parametry nośności i nie trzeba rozbierać bramek do poboru opłat, które są na A4.
Największa TBM w Europie
Konwój drogowy został podzielony na trzy części i dwa już dotarły na miejsce. Poruszały się tylko nocą, maksymalnie 10 km/h.
Pierwszy z transportów dotarł do Babicy o 2 w nocy 29 listopada. Ostatni ma być na miejscu dopiero pod koniec stycznia przyszłego roku. Wtedy przy pomocy dźwigów TBM zostanie zmontowana i rozpocznie się wiercenie. Maszyna potrafi dziennie wydrążyć 9 metrów tunelu. Nie tylko kruszy i wybiera skały, ale od razu też buduje konstrukcję tunelu.
– Jest to o wiele szybszy sposób niż metoda górnicza. A do tego o wiele bezpieczniejsza – mówią przedstawiciele firm Acciona i Mostostalu Warszawa, które wykonują odcinek S19 pod Rzeszowem.
Właścicielem “kreta” jest właśnie hiszpańska Acciona. Firma wcześniej, w 2007 r. wykonywała nim autostradę w Hiszpanii. To tylko jedna z jej takich maszyn, bo mniejszymi modelami drążyła ostatnio tunele w Ekwadorze, Australii, czy w Norwegii. Pod tym względem Acciona ma ogromne doświadczenie.
Skonstruowana w Niemczech TBM o średnicy 15,2 m to największy w Europie “kret”. Tak wielka maszyna jest w Polsce wykorzystywana po raz pierwszy.
TBM: Operacja jakiej jeszcze nie było
TBM w Babicy będzie wierciła korytarz przez około 21 miesięcy. Powstanie tunel liczący około 2200 metrów i pod względem długości będzie jednym z najdłuższych w Polsce.
TBM: Konkurs na imię
Wszędzie, gdzie używany jest “kret”, nadawane jest mu imię. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła konkurs. Wygrała KARPATKA.
Zobacz też:
Ruszyła budowa nowego mostu na Sanie. Stanie obok historycznej konstrukcji
Rusłan w Jasionce. Gigant przyleciał w rocznicę historycznego lądowania
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: