2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Ruszyła budowa nowego mostu na Sanie. Stanie obok historycznej konstrukcji

Most kolejowy w Przemyślu ponoć jest projektem słynnego inżyniera Eiffla. Był wysadzony w powietrze, a potem przed ponowną katastrofą uratowali go żołnierze AK. Przechadzał się po nim Chruszczow. Stalowa konstrukcja na Sanie ma bogatą historię i jest symbolem miasta. Ale to już „dziadek”, któremu przydałaby się emerytura. W końcu nadszedł ten czas. Most odpocznie, a pociągi pojadą nową przeprawą. Właśnie ruszyła jej budowa.

REKLAMA

Przemyśl będzie miał kolejny most kolejowy w tym samym miejscu. Pierwszy powstał za czasów Cesarstwa Austriackiego w 1960 r. będąc elementem szlaku Wiedeń-Lwów. Konstrukcja okazała się jednak wadliwa i w 1891 r. postawiono nową – która w takiej formie przetrwała do dziś. Są głosy, że przemyski most to jedyne dzieło Eiffla w Polsce. Ponoć projekt opracował właśnie Gustave Eiffel, słynny francuski inżynier, który zbudował wieżę w Paryżu, nazwaną później jego imieniem.

I wojna światowa

Historia testowała wytrzymałość mostu. Krytycznym okresem były wojny. W czasie I wojny światowej Austriacy wysadzili przeprawę, ale kilkanaście miesięcy później – w 1916 r. ją odbudowano. Nie było to skomplikowane, bo wykorzystano oryginalne elementy.

CZYTAJ TEŻ:  Niecodzienny poród. Sonia nie chciała czekać

Most odegrał bardzo ważna rolę podczas polsko-ukraińskich walk o miasto w listopadzie 1918 roku, a także dla broniących wówczas Lwowa Polaków. Toczyły się tu walki z użyciem m.in. polskiego pociągu pancernego.

Przeprawa kolejowa na Sanie zawsze miała strategiczne znaczenie. W czasie II wojny światowej stała się puntem granicznym między okupantami – III Rzeszą a ZSRR. W 1939 r. wizytował go Nikita Chruszczow, późniejszy komunistyczny I sekretarz i przywódca Związku Radzieckiego.

II wojna światowa

Pod koniec II wojny konstrukcja znów znalazła się w niebezpieczeństwie. Niemcy, wycofując się, chcieli ją zniszczyć, ale nie pozwolili na to żołnierze Armii Krajowej, którzy nocą usunęli większość ładunków wybuchowych.

Most już ponad 130 lat służy miastu, kolei i mieszkańcom. Choć czas robi swoje. Obciążona konstrukcja musi być ostrożnie użytkowana. Z tego powodu pociągi poruszają się po niej z ograniczoną prędkością.

„Mission: Impossible”

Nikt nie zamierza pozbyć się zabytku, choć niektórzy myśleli, że będzie chciała się nim zainteresować ekipa hollywoodzkiego filmu „Mission: Impossible” z Tom Cruisem, która poszukiwała w Polsce mostu do efektownej katastrofy kolejowej. Pierwotnie brano pod uwagę most w Pilchowicach, ale po protestach, ostatecznie scenę nakręcono w Anglii. Pewnie w Przemyślu byłoby podobnie. Mostu nikt nie pozwoliłby tknąć.

CZYTAJ TEŻ:  Zabójca pielęgniarki z Jasła przed Sądem Najwyższym. Czy teraz wyjawi, co zrobił z ciałem?

Przemyski staruszek będzie miał przy sobie juniora. Kolej właśnie przystąpiła do budowy nowej przeprawy, która powstanie obok dotychczasowej. Po prostu zostaną poszerzone przęsła i na nich zostanie ustawiona nowa konstrukcja.

– Przebudowane zostaną również drogi pod mostem. Korzystnie zmieni się system komunikacji, bo nie będzie już dotychczasowych ograniczeń w ruchu – mówi Dorota Szalacha z biura prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Kiedy powstanie nowy most kolejowy w Przemyślu?

Według planów budowa potrwa dwa lata. Konstrukcja będzie liczyła blisko 200 metrów. Koszt inwestycji szacowany jest na 60 mln zł.

A co z „dziadkiem”? Do końca na emeryturę nie pójdzie. Część będzie wykorzystywana jako kładka dla pieszych i rowerzystów, a część jako miejsce do plenerowych wystaw.

CZYTAJ TEŻ:  Naćpał sokoły, aby je przemycić

Uwaga na utrudnienia w ruchu
organizacja ruchu1

Przebudowa mostu kolejowego im. Tadeusza Porembalskiego i budowa nowej przeprawy wiąże się z długotrwały wyłączeniem z ruchu ulicy Sportowej. Czasowa organizacja ruchu wprowadzona na czas prowadzonych robót przewiduje następujące rozwiązania: 

  • zamknięcie ruchu kołowego na ul. Sportowej – od ul. Jagiellońskiej do Wybrzeża Wilsona,
  • Wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na ul. Sportowej od Wybrzeża Wilsona do Kałuży,
  • Zamknięcie ruchu kołowego na ul. 22 Stycznia od Klasztornej do Traugutta,
  • Zmiana układu pracy sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach: Jagiellońska – Sportowa – Wodna, Jagiellońska – Piłsudskiego – Kościuszki oraz 3 Maja – Grunwaldzka – Krasińskiego.

Dla kierowców wyznaczono objazdy.

Zobacz też:

Komfort i elegancja. Będziemy podróżować w takich wagonach

Zrobią jeszcze lepsze lotnisko. Ruszają wielkie inwestycje

Kaufland przy Rejtana gotowy na otwarcie. Kiedy zrobimy pierwsze zakupy?

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu