20 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Tak wielki „Kret” przejedzie przez Rzeszów. Znamy plan!

REKLAMA

To największa taka operacja drogowa w Polsce i transport największego ładunku. Na plac budowy S-19 do Babicy pod Rzeszowem zmierza maszyna TBM – wielki „kret”, który przewierci górę Heb i zrobi w niej tunel. Najtrudniejszym etapem podróży będzie przejazd przez Rzeszów. Aby było to możliwe o prawie 40 cm trzeba obniżyć drogę!

Tarcza maszyny TBM ma 15,2 metrów średnicy. To największe takie urządzenie w Europie. Do Babicy jedzie w częściach, ale i tak jego elementy to kolosy! Największy z nich zajmuje 9 metrów szerokości. Zajmuje dwie jezdnie.

Maszyna została sprowadzona statkiem z Hiszpanii. Z portu w Szczecinie spławiono ją barkami Odrą do Opola. Potem elementy załadowano na ogromne lawety i rozpoczęła się podróż drogowa. Konwój jedzie okrężną drogą przez Warszawę i Lublin. Dlaczego nie od razu A4? Byłoby przecież krócej. Problemem okazały się bramki poboru opłat. Koszty ich rozmontowania i ponownego montażu byłby ogromne.

Podróż TBM budzi ogromne emocje i na trasie przejazdu kolosa są prawdziwe tłumy. – Kiedy zobaczyłem tego giganta, uwierzyłem, że możliwe było lądowanie człowieka na księżycu – mówi nam pan Zenek, który podziwiał już z bliska nietypowy transport.

Konwój jedzie 10 km/h i tylko nocą.

TBM w Rzeszowie

Maszyna TBM zbliża się do Rzeszowa. Na Podkarpacie wjedzie w nocy z 23 na 24 listopada, a do Rzeszowa dotrze w noc z 28 na 29 listopada (poniedziałek/wtorek).

Oto szczegółowy plan przejazdy przejazdu w Rzeszowie:

28 listopada (poniedziałek) o godzinie 22:00: transport maszyny wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na Drodze Krajowej nr 19 na kierunku Babica-Rzeszów zostanie wstrzymany, dla kierunku Rzeszów – Babica nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany.

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2:00.

29 listopada dotrą pierwsze elementy maszyny. Konwojów będzie w sumie trzy. Ostatni pojawi się pod koniec stycznia. Wtedy nastąpi montaż kolosa i wiercenie tunelu, co powinno zająć około 21 miesięcy.

Zobacz też:

Gigantyczny „kret” zmierza do Babicy. Wydrąży tunel na S19

Rakieta S-300 trafiła w Polskę i postawiła świat na nogi. Jak działa ta broń?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj