2.5 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Tak wielki „Kret” przejedzie przez Rzeszów. Znamy plan!

REKLAMA

To największa taka operacja drogowa w Polsce i transport największego ładunku. Na plac budowy S-19 do Babicy pod Rzeszowem zmierza maszyna TBM – wielki „kret”, który przewierci górę Heb i zrobi w niej tunel. Najtrudniejszym etapem podróży będzie przejazd przez Rzeszów. Aby było to możliwe o prawie 40 cm trzeba obniżyć drogę!

Tarcza maszyny TBM ma 15,2 metrów średnicy. To największe takie urządzenie w Europie. Do Babicy jedzie w częściach, ale i tak jego elementy to kolosy! Największy z nich zajmuje 9 metrów szerokości. Zajmuje dwie jezdnie.

Maszyna została sprowadzona statkiem z Hiszpanii. Z portu w Szczecinie spławiono ją barkami Odrą do Opola. Potem elementy załadowano na ogromne lawety i rozpoczęła się podróż drogowa. Konwój jedzie okrężną drogą przez Warszawę i Lublin. Dlaczego nie od razu A4? Byłoby przecież krócej. Problemem okazały się bramki poboru opłat. Koszty ich rozmontowania i ponownego montażu byłby ogromne.

Podróż TBM budzi ogromne emocje i na trasie przejazdu kolosa są prawdziwe tłumy. – Kiedy zobaczyłem tego giganta, uwierzyłem, że możliwe było lądowanie człowieka na księżycu – mówi nam pan Zenek, który podziwiał już z bliska nietypowy transport.

Konwój jedzie 10 km/h i tylko nocą.

TBM w Rzeszowie

Maszyna TBM zbliża się do Rzeszowa. Na Podkarpacie wjedzie w nocy z 23 na 24 listopada, a do Rzeszowa dotrze w noc z 28 na 29 listopada (poniedziałek/wtorek).

Oto szczegółowy plan przejazdy przejazdu w Rzeszowie:

28 listopada (poniedziałek) o godzinie 22:00: transport maszyny wyruszy z węzła Rzeszów Południe na S19, następnie ul. 9 Dywizji Piechoty i ul. Podkarpacką w Rzeszowie, i dalej drogą krajową nr 19 w kierunku miejsca docelowego, czyli placu budowy w Babicy.

Do czasu przejazdu kolumny ruch pojazdów na Drodze Krajowej nr 19 na kierunku Babica-Rzeszów zostanie wstrzymany, dla kierunku Rzeszów – Babica nie będzie możliwości wyprzedzenia kolumny. Po przejeździe kolumny, ruch pojazdów będzie sukcesywnie przywracany.

Przyjazd do Babicy planowany jest we wtorek (29 listopada) około godz. 2:00.

29 listopada dotrą pierwsze elementy maszyny. Konwojów będzie w sumie trzy. Ostatni pojawi się pod koniec stycznia. Wtedy nastąpi montaż kolosa i wiercenie tunelu, co powinno zająć około 21 miesięcy.

Zobacz też:

Gigantyczny „kret” zmierza do Babicy. Wydrąży tunel na S19

Rakieta S-300 trafiła w Polskę i postawiła świat na nogi. Jak działa ta broń?

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj