15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Wiosnę już mamy. Czas na przestawianie zegarków

REKLAMA

Z temperaturą na minusie i śniegiem w Bieszczadach – tak zaczęła się wiosna na Podkarpaciu. Wraz ze stopniową zmianą pór roku pojawia się teraz pytanie, kiedy zegary rzeczywiście przeskakują na czas letni? Choć mówi się od lat o zaniechaniu przestawiania czasomierzy, 28 marca będziemy zmieniać wskazówki i spać o godzinę krócej.

28 marca, w niedzielę przestawiamy się na czas letni. W nocy wskazówki na zegarkach przesuwamy z godziny 2. na 3. Będziemy spać o godzinę krócej. Ale tę godzinę odzyskamy jesienią. W nocy z 30 na 31 października będziemy cofać zegarki z 3. na 2. i wtedy wyśpimy się dłużej.

A przecież miało już nie być zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Niestety, z powodu epidemii odłożono prace na tym unijnym rozwiązaniem – nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Zatem na razie wszystko zostaje po staremu.

Według Wikipedii, w Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj