W szczycie pandemii karetki podjeżdżały jedna za drugą. W sumie ratunku szukało tu 1600 pacjentów z COVID-19. W ostatnich tygodniach opróżniły się jednak łóżka, a państwo zniosło niemal wszystkie restrykcje. Szpital Tymczasowy działający przy szpitalu MSWiA jest już nie potrzebny.
Szpital Tymczasowy w Rzeszowie został już oficjalnie zlikwidowany. Utworzono go w listopadzie 2020 r. Placówka wspomagała obciążone szpitale zakaźne.
Szpitale Tymczasowe w szczycie pandemii tworzono w każdym województwie. Powstawały nawet w halach wystawienniczych – jak w Lublinie, albo na stadionach jak w Warszawie na Stadionie Narodowym.
W Rzeszowie Szpital Tymczasowy dla pacjentów z COVID-19 utworzono w najnowszym, niedawno wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA.
Koszt jego funkcjonowania szacuje się na prawie 15 mln zł. Największą sumę bo nieco ponad 12 mln zł pochłonęły koszty związane z przystosowaniem pomieszczeń. Reszta pieniędzy to wydatki związane z prowadzeniem szpitala tymczasowego, a potem jego likwidacją.
Po tym jak ostatni pacjent z COVID-19 opuścił placówkę, oddział przechodzą teraz gruntowną dezynfekcje. Zostaną też odmalowane i wyposażone w dodatkowy sprzęt. Od czerwca pomieszczenia będą służyć nowym – niecovidowym – pacjentom.
Nowe skrzydło – zgodnie z wcześniejszymi planami i projektem – będzie wykorzystywane przez Szpitalny Oddział Ratunkowy. Swoje oddziały będą miały w nim także – neurologia oraz chirurgia wraz z ortopedią.
Budynek jest bardzo nowoczesny. Komfort dla pacjentów jest bardzo wysoki. Sale są klimatyzowane. W pobliżu znajduje się lądowisko dla śmigłowców.
Zobacz też:
Od 28 marca koniec maseczek i izolacji!