7.8 C
Rzeszów
niedziela, 26 marca, 2023

Zbudują Centrum Zdrowia Dziecka. Czy tak będzie wyglądać?

Jest szansa, że w Rzeszowie w ciągu 4 lat powstanie Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Ma to być jeden z najnowocześniejszych takich szpitali w Polsce. Są już wizje jak może wyglądać budynek. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. Najbardziej spodobał się projekt Pracowni Atelier Tektura z Warszawy.

REKLAMA

Podkarpacie to jedyny region w Polsce, który nie ma oddzielnego szpitala pediatrycznego. Nie oznacza to, że mali pacjenci są pozbawione fachowej opieki. Funkcjonują oddziały dziecięce, a głównym ośrodkiem jest Wojewódzki Szpital Kliniczny nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. I to właśnie przy nim ma powstać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. To będzie nie tylko formalna zmiana szyldu, ale także zupełnie nowy budynek.

A gmach ma nie tylko cieszyć oko. Przede wszystkim musi być tak zaprojektowany, aby był wygodny dla personelu i pacjentów.

CZYTAJ TEŻ:  Zdążyć z bonem. Oblężone Bieszczady, Zakopane i kurorty nad morzem

Pierwszym etapem tak dużej inwestycji jest konkurs architektoniczny. Ogłoszono go w ubiegłym roku i zgłosiło się 9 pracowni z Polski, Niemiec, Francji i Estonii.

Zwyciężyła Pracownia Atelier Tektura z Warszawy. Otrzymała I nagrodę w wysokości 60 tys. zł.

Według koncepcji laureatów budynek ma trzy kondygnacje. Na pierwszym poziomie zlokalizowano przychodnie, aulę, kawiarnię, szatnie. Na drugim mieściłby się gabinety zabiegowe, diagnostyczne, blok operacyjny i SOR. Ostatnie piętro przeznaczone byłoby na kliniczne oddziały „łóżkowe”.

Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Wtedy już w szczegółach zostanie opracowany całkowity projekt.

Szacuje się, że Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka będzie kosztować do 400 mln zł. Samorząd stara się właśnie pozyskać pieniądze na ten cel z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz też:

CZYTAJ TEŻ:  Radni staną w obronie św. Jana Pawła II

Tomograf od orkiestry już gra w klinice. Pomoże w leczeniu dzieci

Rzecznik praw pacjenta zabrania przemyskiej przychodni dr Bodnara leczyć COVID-19 amantadyną

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
7.8 ° C
9.4 °
6.3 °
82 %
4.1kmh
75 %
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
2 °
śr.
6 °
czw.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu