Jest szansa, że w Rzeszowie w ciągu 4 lat powstanie Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Ma to być jeden z najnowocześniejszych takich szpitali w Polsce. Są już wizje jak może wyglądać budynek. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. Najbardziej spodobał się projekt Pracowni Atelier Tektura z Warszawy.
Podkarpacie to jedyny region w Polsce, który nie ma oddzielnego szpitala pediatrycznego. Nie oznacza to, że mali pacjenci są pozbawione fachowej opieki. Funkcjonują oddziały dziecięce, a głównym ośrodkiem jest Wojewódzki Szpital Kliniczny nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. I to właśnie przy nim ma powstać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. To będzie nie tylko formalna zmiana szyldu, ale także zupełnie nowy budynek.
A gmach ma nie tylko cieszyć oko. Przede wszystkim musi być tak zaprojektowany, aby był wygodny dla personelu i pacjentów.
Zobacz też:
Pierwszym etapem tak dużej inwestycji jest konkurs architektoniczny. Ogłoszono go w ubiegłym roku i zgłosiło się 9 pracowni z Polski, Niemiec, Francji i Estonii.
Zwyciężyła Pracownia Atelier Tektura z Warszawy. Otrzymała I nagrodę w wysokości 60 tys. zł.
Według koncepcji laureatów budynek ma trzy kondygnacje. Na pierwszym poziomie zlokalizowano przychodnie, aulę, kawiarnię, szatnie. Na drugim mieściłby się gabinety zabiegowe, diagnostyczne, blok operacyjny i SOR. Ostatnie piętro przeznaczone byłoby na kliniczne oddziały „łóżkowe”.
Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Wtedy już w szczegółach zostanie opracowany całkowity projekt.
Szacuje się, że Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka będzie kosztować do 400 mln zł. Samorząd stara się właśnie pozyskać pieniądze na ten cel z Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz też:
Tomograf od orkiestry już gra w klinice. Pomoże w leczeniu dzieci
Rzecznik praw pacjenta zabrania przemyskiej przychodni dr Bodnara leczyć COVID-19 amantadyną