20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Zbudują Centrum Zdrowia Dziecka. Czy tak będzie wyglądać?

REKLAMA

Jest szansa, że w Rzeszowie w ciągu 4 lat powstanie Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. Ma to być jeden z najnowocześniejszych takich szpitali w Polsce. Są już wizje jak może wyglądać budynek. Właśnie rozstrzygnięto konkurs architektoniczny. Najbardziej spodobał się projekt Pracowni Atelier Tektura z Warszawy.

Podkarpacie to jedyny region w Polsce, który nie ma oddzielnego szpitala pediatrycznego. Nie oznacza to, że mali pacjenci są pozbawione fachowej opieki. Funkcjonują oddziały dziecięce, a głównym ośrodkiem jest Wojewódzki Szpital Kliniczny nr 2 przy ul. Lwowskiej w Rzeszowie. I to właśnie przy nim ma powstać Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka. To będzie nie tylko formalna zmiana szyldu, ale także zupełnie nowy budynek.

A gmach ma nie tylko cieszyć oko. Przede wszystkim musi być tak zaprojektowany, aby był wygodny dla personelu i pacjentów.

Pierwszym etapem tak dużej inwestycji jest konkurs architektoniczny. Ogłoszono go w ubiegłym roku i zgłosiło się 9 pracowni z Polski, Niemiec, Francji i Estonii.

Zwyciężyła Pracownia Atelier Tektura z Warszawy. Otrzymała I nagrodę w wysokości 60 tys. zł.

Według koncepcji laureatów budynek ma trzy kondygnacje. Na pierwszym poziomie zlokalizowano przychodnie, aulę, kawiarnię, szatnie. Na drugim mieściłby się gabinety zabiegowe, diagnostyczne, blok operacyjny i SOR. Ostatnie piętro przeznaczone byłoby na kliniczne oddziały „łóżkowe”.

Zwycięska pracownia zostanie teraz zaproszona do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej, której koszt szacowany jest na ok. 6 mln złotych. Wtedy już w szczegółach zostanie opracowany całkowity projekt.

Szacuje się, że Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka będzie kosztować do 400 mln zł. Samorząd stara się właśnie pozyskać pieniądze na ten cel z Krajowego Planu Odbudowy.

Zobacz też:

Tomograf od orkiestry już gra w klinice. Pomoże w leczeniu dzieci

Rzecznik praw pacjenta zabrania przemyskiej przychodni dr Bodnara leczyć COVID-19 amantadyną

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj