Od niedzieli, 4 października w rzeszowskiej katedrze, ale również w wielu innych kościołach diecezji rzeszowskiej wprowadzono nową formę przyjmowania Komunii Świętej – także na rękę. Czy ten sposób jest bardziej bezpieczny, jeśli chodzi o ryzyko zakażenia koronawirusem? Opinie parafian są podzielone.
Dotychczas w rzeszowskiej katedrze zasady dotyczące sakramentu Eucharystii były ściśle określone. Komunię świętą przyjmowano do ust, klęcząc na stopniach prezbiterium. Od niedzieli parafianie usłyszeli, że możliwy jest także inny sposób, który w niektórych diecezjach był stosowany jeszcze przed pandemią.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Komunię można teraz przyjąć także do rąk. Odbywa się to na stojąco, po wcześniejszym przyklęknięciu na jedno kolano. Komunię należy przyjmować na lewą dłoń podtrzymywaną przez prawą, a następnie, stojąc przed kapłanem, prawą ręką włożyć Hostię do ust. W żadnym wypadku nie wolno odchodzić z Hostią na dłoni.
Przyjmowanie Komunii na rękę jest najstarszą praktyką – istniała ona w Kościele do ok. VIII wieku. Gest ten został przejęty z obrzędów wieczerzy paschalnej.
5 lat temu księża biskupi zgromadzeni na zebraniu plenarnym jednogłośnie przyjęli, że w Polsce Komunii świętej udziela się przez podanie Hostii wprost do ust. “Jeżeli jednak ktoś poprosi, gestem wyciągniętej dłoni, o Komunię świętą na rękę, należy mu Jej w taki sposób udzielić” – pisali biskupi.
Kilka dni temu Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat, który przypomina o możliwości przyjmowania Komunii na rękę i nawet ją zaleca ze względów sanitarnych.
W rzeszowskiej katedrze podczas niedzielnych mszy z nowego sposobu skorzystało zaledwie kilku wiernych. Większość wolała przyjąć Ciało Chrystusa tak jak dotychczas – do ust.
A względy sanitarne? – Ma to tylko sens, jeśli tuż przed przyjęciem Komunii zdezynfekuję własne dłonie – mówi jedna z parafianek.
Zobacz też:
Rzeszów w żółtej strefie. Apel prezydenta miasta
Koronoszuści wysyłają SMS-y. Odpowiedź może słono kosztować
[yop_poll id=”48″]
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: