18.3 C
Rzeszów
sobota, 27 lipca, 2024

Zmarł Tadeusz Ferenc. Żegnaj prezydencie

REKLAMA

Ta wiadomość zasmuciła wszystkich mieszkańców. Zmarł wieloletni prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc. Miał 82 lata. Miastem rządził 18 lat. Wpisał się na stałe w jego historię. To właśnie jemu stolica Podkarpacia zawdzięcza swój dynamiczny rozwój.

Ta smutna wiadomość została ogłoszona w niedzielę przed południem. Tadeusz Ferenc zmarł w sobotę 27 sierpnia 2022 r. w szpitalu przy ul. Szopena. – Odszedł po długiej chorobie, w otoczeniu najbliższych – poinformował rzeszowski ratusz.

Tadeusz Ferenc rządził miastem 18 lat i w wyborach nie miał sobie równych. Deklasował konkurentów i zazwyczaj wygrywał w pierwszej turze.

Mieszkańcy doceniali prezydenta za to, co robił dla miasta, które niesamowicie zmieniało się na ich oczach. Stało się nowoczesnym ośrodkiem miejskim, stawianym często za wzór dynamicznego rozwoju. Rzeszów zasłynął w Polsce hasłem – stolica innowacji.

Pod rządami prezydenta Ferenca, Rzeszów rozrósł się trzykrotnie, osiągając rekordowy budżet.

Tadeusz Ferenc był chwalony za to, że miał swoją wizję na miasto i potrafił to skutecznie realizować. Pragnął aby było olśniewające i nowoczesne. Bardzo dużą wagę przykładał do estetyki i czystości. Lubił też wykorzystywać pomysły, które podpatrywał w innych metropoliach. Np. z wyjazdu do Chin przywiózł pomysł zbudowania w centrum Rzeszowa słynnej okrągłej kładki. Z innej podróży pochodzą kosze na śmiecie, które mają nadrukowane kwiaty. Prezydent zwracał uwagę nawet na takie drobiazgi!

Ludzie doceniali prezydenta także za dialog, który potrafił prowadzić z każdym, niezależnie od sympatii politycznych. – Dla mnie najważniejsze jest miasto i jego mieszkańcy. Jest robota do wykonania – lubił powtarzać.

Ustąpił ze stanowiska w trakcie trwania kadencji – 10 lutego 2021 r. w dniu swoich 81. urodzin. Powodem miały być kłopoty ze zdrowiem.

Wszyscy składają kondolencje

Wiadomość o śmierci prezydenta bardzo zasmuciła mieszkańców. W internecie pojawia się mnóstwo komentarzy i kondolencji. Kondolencje napływają także od polityków z całej Polski.

– Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu wybitnego polityka samorządowego Tadeusza Ferenca. Przez lata służby publicznej, jako Prezydent Rzeszowa zmienił oblicze Miasta, łącząc jego tradycyjne piękno z nowoczesnością. Pozostawia trwały wkład w rozwój samorządu w Polsce. R.I.P. – napisał na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.

Flagi z kirem i księga kondolencyjna

W związku ze śmiercią Prezydenta Tadeusza Ferenca, na znak żałoby, na budynkach Urzędu Miasta Rzeszowa i miejskich jednostek organizacyjnych, flagi miasta zostały opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem.

Od poniedziałku, od godziny 14:00 w Ratuszu jest wystawiona księga kondolencyjna.

Data pogrzebu

Ustalono datę pogrzebu. Będzie to piątek 2 września. Uroczystości rozpoczną się mszą św. pogrzebową o godz. 13 w rzeszowskiej katedrze.

Tadeusz Ferenc zostanie pochowany na cmentarzu komunalnym Wilkowyja.

zaloba ratusz

Kim był Tadeusz Ferenc – biogram

Tadeusz Ferenc urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. Następnie, do 1972 był kierownikiem magazynu. W latach 1972–1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od 1981 do 1984 był kierownikiem w przedsiębiorstwie Budimex. Następnie, do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985–1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowe Miasto”.

W 1994 i 1998r. był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001–2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim. Po raz pierwszy prezydentem Rzeszowa został w 2002 r. Zwyciężając w kolejnych wyborach, kierował miastem do 10 lutego 2021 roku.

Wielokrotnie odznaczany za zasługi. m.in.:

  • Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce)
  • Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2010r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej)
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (w 2005r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej)
  • Tytułem doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017r. )

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj