28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Zima wróciła! Zasypało na biało

REKLAMA

Styczeń plecień? Było już trochę wiosny, ale przecież to środek zimy. Mamy ferie, a dotąd śniegu było jak na lekarstwo. Ale zima wraca. Znów wszystko zasypane na biało. Synoptycy zapowiadają opady do soboty.

Śnieg zaczął padać w czwartek rano. Ma padać także w piątek i sobotę. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie, zwłaszcza w Bieszczadach, nawet 30 cm.

W piątek w nocy temperatura ma zajeść do minut 7 stopni. W tym roku to może być najzimniejszy dzień tej zimy. W ciągu dnia temperatura ma wahać się w okolicach zera, zatem nie wiadomo jak długo utrzyma się biały puch.

Uwaga na drogach. Jest ślisko! W regionie zanotowano serię wypadków i kolizji. Do groźnej sytuacji doszło np. w miejscowości Dąbrówki w powiecie łańcuckim. Do szpitala trafili kierowcy obu rozbitych samochodów.

Do zdarzenia doszło na zaśnieżonej drodze. Wg policji sprawcą był 18-letni kierowca audi. Młody kierowca nie dostosował prędkości do warunków, wpadł w poślizg i czołowo uderzył w opla.

POLICJA PRZYPOMINA:

W związku z opadami śniegu oraz niskimi temperaturami jezdnie mogą być śliskie, a w takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność, a droga hamowania pojazdy znacznie się wydłuża. W takich warunkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie i wiele innych manewrów, może być bardzo niebezpiecznych. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Gdy jezdnie są śliskie, zalega na nich błoto pośniegowe, kierowcy powinni stosować zasadę – wolniej znaczy bezpieczniej. – Apelujemy o ostrożność, a przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków – zaznaczają policjanci.

Szczególnie uważać trzeba w pobliżu lasów i zbiorników wodnych – jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Policja apeluje również do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży zatrzymać pojazd. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania, jak najbardziej ma zastosowanie.

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżających kierowców. Mundurowi przypominają, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących.

Przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże noszenie elementów odblaskowych w dużym stopniu poprawia widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ!

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj