Rozliczasz się z PIT-u i rozważasz skorzystanie z gotowego formularza “TWÓJ E-PIT” dostępnego na stronie e-urzędu skarbowego? To wygodne rozwiązanie, jednak osoby próbujące wypełnić formularz PIT-36, szczególnie z małżonkiem, mogą natknąć się na często występujący błąd. Na szczęście znamy jego rozwiązanie.
Wypełnienie PIT-ów jest teraz jeszcze bardziej wygodne, także dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pragnących rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Wszystko może odbyć się wpisując zaledwie kilka niezbędnych kwot w kilku krokach. Jest to o wiele sprawniejsze i łatwiejsze niż w latach poprzednich. Większość naszych danych skarbowych jest już w systemie i jest automatycznie pobierana do formularza podatkowego.
Ale można natknąć się na dziwne problemy, które nie są w jasny sposób wytłumaczone na stronie. Oto przykład.
Pan Jan prowadzi jednoosobową firmę i chce się rozliczyć z żoną Alicją, która jest na etacie. On jest głównym podatnikiem. Wchodzi zatem na podatki.gov.pl i loguje się do e-urzędu skarbowego np. przez profil zaufany. Wybiera PIT36 – rozliczenie wspólnie z małżonkiem.
Na początku Jan musi uwierzytelnić żonę. Podać jej nr PESEL, datę urodzenia i UWAGA – jej wykazany przychód z poprzedniego zeznania, czyli z 2022 r. Kolejna rubryka to przychód żony za rozliczany obecnie rok, czyli 2023 r. I właśnie w tym miejscu jest największy problem.
Jeśli np. żona ma przychód z dwóch różnych źródeł – jeden z etatu, drugi np. z ryczałtu, albo innego pracodawcy to nie powinna tych przychodów do tej rubryki sumować, bo system jej tego przejmie. Pokaże błąd i przy trzeciej próbie uwierzytelniania zablokuje wypełnianie PITA na 2 godziny.
Co trzeba zrobić? Podając dane za ostatni rok (posiadając różne PIT-y 11) należy wybrać przychód tylko jednego z nich. Podać kwotę z jednego z PIT-ów 11. Potem jest już wygodnie. Bo główny podatnik (ten od działalności) podaje już tylko swoje przychody, koszty, składki i zaliczki. A potem gotowe. To wszystko. Nic więcej nie trzeba, PIT jest gotowy można dopłacić podatek, albo czekać na jego zwrot, jeśli jest nadpłata.
Zobacz też: