14.4 C
Rzeszów
piątek, 18 kwietnia, 2025

Tak będzie wyglądać Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Stacja w Rzeszowie od kilku miesięcy cieszy wygodą i nowoczesnym wyglądem. Czas na otoczenie. Miasto podpisało właśnie umowę z firmą Budimex, która odnowi gmach dworca PKP, a na placu przed budynkiem zbuduje Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne.

Przetarg na budowę wygrała firma Budimex. W poniedziałek w Ratuszu podpisano umowę i od tej chwili wykonawca może zająć się inwestycją.

– A będzie ona przeprowadzona w systemie zaprojektuj i wybuduj. To szybkie i skuteczne rozwiązanie. Znane są ogólne koncepcje przebudowy, ale to już firma opracuje szczegóły. Oczywiście, każdy element będzie z nami, jako inwestorem, uzgadniany – mówi Marek Ustrobiński, wiceprezydent Rzeszowa.

Plac z podziemnym parkingiem

Inwestycja podzielona jest na dwa zadania. Pierwsze to budowa Centrum Komunikacyjnego. Na placu przed dworcem powstanie jednopoziomowy, podziemny parking na 110 aut. Przewidziano w nim miejsca także dla pojazdów, tankowanych LPG, do tego 7 dla osób niepełnosprawnych i 30 stanowisk “Kiss & Ride” – czyli do szybkiego wysadzenia pasażera i krótkiego pożegnania.

Na powierzchni będą przeszklone wiaty i przystanki autobusowe. Także stanowiska do ładowania elektrycznych autobusów. Ustawione zostaną ławki, stojaki dla rowerów. Wszystko ma wyglądać nowocześnie i estetycznie. Nie zabraknie też zieleni.

Zmieni się nico układ komunikacyjny. Na skrzyżowaniu przy skręcie w kierunku dworca PKS powstanie małe rondo.

– Skwer z kapliczką Św. Katarzyny będzie odtworzony i dostosowany do nowopowstałej zabudowy. Na pętli autobusowej przy ul. Bardowskiego ustawione zostaną nowoczesne pięciomodułowe wiaty – mówi Artur Gernand z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.
 

Elegancko i historycznie

Drugie zadanie to remont samego budynku dworca. Tu konserwator zabytków poleca, aby gmach nawiązywał jak najbardziej do oryginalnej budowli z okresu przedwojennego. Dlatego mają być usunięte elementy dodane podczas remontu w 2008 r. Ma być przywrócony, nawiązujący do historycznego, umieszczony narożnie zegar. Napis “Rzeszów Główny” ma pozostać na ścianie szczytowej nad wejściem. Wskazówkami dla projektantów mają być archiwalne zdjęcia.

Nowej aranżacji zostanie poddane także wnętrze budynku. Nowością będzie bezpośrednie wejście z holu do podziemnego tunelu.

W tym roku firma zajmie się głównie projektowaniem. Właściwe roboty rozpoczną się dopiero za kilka miesięcy. Potrwają do jesieni 2023 r.

Wartość inwestycji to prawie 74 mln zł. Większość tej kwoty to dofinansowanie, które miastu udało się zdobyć z Unii Europejskiej.

Pogadajmy gestami – wybierz reakcję

😍
0%
0
😱
0%
0
😭
0%
0
👍
0%
0

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj