16.2 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Majster Bieda – zwyczajny niezwyczajny bohater. Symbol Bieszczadów teraz zawsze będzie z nami

REKLAMA

Oto człowiek, którego dusza zawsze była większa od pozorów. Choć mieszkał w Bieszczadach i zajmował się doraźnymi pracami, nie był zwyczajny. Jego pasja i charyzmatyczna osobowość z pewnością wyróżniały go spośród innych mieszkańców dzikiej krainy. Można powiedzieć, że Władysław Nadopta (†83 l.), bo tak brzmiało jego imię, miał w sobie coś niezwykłego. To o nim powstała słynna turystyczna piosenka „Majster Bieda”. Teraz tak nazywa się ławeczka z pomnikiem, którą ustawiono przy szlaku w Wetlinie.

Majster Bieda to postać z legendarnej już piosenki Wolnej Grupy Bukowina, ale dla mieszkańców Bieszczad był znacznie więcej niż tylko bohaterem utworu. Jego obecność w tutejszych okolicach dodawała kolorytu i zapadała w pamięć. Charakterystyczna twarz Władysława Nadopty opisywała historię trudów i zmagania z dziką krainą. – Był z nami od zawsze. Pomagał innym, ale też od innych mógł zawsze oczekiwać pomocy – wspominają go Bieszczadnicy.

Władysława kojarzono z zakapiorami, ale nie był klasykiem gatunku, który miałby problem z nadużywaniem alkoholu. Był spokojnym, pracowitym człowiekiem. Trudnił się dorywczymi pracami.

– Miał serce na dłoni. Przynosił ludziom radość i uśmiech na twarzach – wspominają Majstra mieszkańcy.

Złota odznaka

Majster Bieda lubił rozmawiać z przybyszami i przesiadywać w dyżurce GOPR. Często pomagał ratownikom w akcjach. Jako jedyny otrzymał złotą odznakę „Za Zasługi dla Ratownictwa Górskiego”, nie będąc członkiem GOPR.

Świetnie znał teren. W Bieszczadach spędził połowę życia, ale warto wiedzieć, że pochodził on spod Lwowa. Dzięki temu miał w sobie mieszankę dwóch różnych kultur, co z pewnością wpłynęło na jego sposób myślenia i stosunek do innych.

Ławeczka przy szlaku

Pan Władysław zmarł w 2005 r. w Domu Pomocy Społecznej w Moczarach. Pamięć jednak o nim nie zniknęła. Postać stała się legendą, która teraz w jego 101. rocznicę urodzin upamiętniono niezwykłym pomnikiem. To kamienna ławeczka i rzeźba Majstra Biedny. Ustawiono ją przy wejściu na żółty szlak w kierunku Przełęczy Orłowicza.

Nowa ławeczka w Wetlinie to nie tylko miejsce do odpoczynku i robienia pamiątkowych zdjęć, ale także hołd dla człowieka, który swoją dobrocią i skromnością zasłużył na miano bohatera.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj