Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,7 wstrząsnęło w piątek Tajlandią i Birmą. W wyniku trzęsienia ziemi zawaliły się budynki i zginęło prawie 700 osób w obu krajach.
Dramat zaczął się o 14:20
W piątek, 28 marca 2025 r., ziemia zatrzęsła się w środkowej części Mjanmy. Wstrząs o magnitudzie 7,7 dosłownie wstrząsnął całym regionem. Epicentrum znajdowało się nieopodal miasta Sikong, zaledwie 10 km pod ziemią. To wystarczyło, by fala drgań rozlała się po Tajlandii, Indiach, Bangladeszu, Laosie i Chinach. Najtragiczniejsze skutki – w Mjanmie i Tajlandii.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
More Scary visuals from Myanmar & Bangkok prayers for everyone's safety.#earthquake pic.twitter.com/Yy0X63tUd7
— Siri 𝕏pert (@SiriOfficialX) March 28, 2025
Mjanma: setki ofiar
Według lokalnych władz, w samej Mjanmie zginęły co najmniej 144 osoby, a ponad 700 zostało rannych. Zawaliła się m.in. wieża kontroli lotów w Naypyidaw, stolicy kraju. Wiele budynków legło w gruzach. Ludzie przez całą noc spali na ulicach, w obawie przed kolejnymi wstrząsami. „Liczba ofiar śmiertelnych i rannych prawdopodobnie wzrośnie” – powiedział starszy generał Min Aung Hlaing, według Associated Press.
Bangkok: zawalił się 30-piętrowy wieżowiec!
W stolicy Tajlandii, Bangkok, doszło do prawdziwego horroru – zawalił się 30-piętrowy wieżowiec, pod gruzami zginęło co najmniej 10 osób, a 101 robotników budowlanych uznano za zaginionych. Premier Paetongtarn Shinawatra ogłosiła stan wyjątkowy.
Świadkowie mówili o falujących ścianach, spadających szybach i panice. W dzielnicy Silom woda w basenach dosłownie „wylała się” z powodu drgań.
Terremoto en tailandia desde la altura de un edificio, que locura#earthquake #Terremoto pic.twitter.com/mGQS5Ts5W3
— ¿Por qué es tendencia Colombia? (@TendenciaenXHoy) March 29, 2025
Polska ambasada ewakuowana
Silne wstrząsy uszkodziły również budynek ambasady RP w Bangkoku. Cała placówka została ewakuowana. Na szczęście – według MSZ – nie ma informacji o poszkodowanych Polakach w regionie.
Zawinił aktywny uskok
Eksperci twierdzą, że tragedia była wynikiem aktywności uskoku Sagaing – jednego z najbardziej niebezpiecznych w Azji. To ten sam uskok, który w 2012 r. wywołał silne trzęsienie o magnitudzie 6,8. Tym razem natura była bezlitosna.
„To może nie być koniec”
Służby ratunkowe pracują dzień i noc. Liczba ofiar może wzrosnąć, bo wciąż trwają akcje poszukiwawcze. Niektóre regiony są odcięte od świata. Międzynarodowe ekipy ratownicze ruszyły z pomocą.
Kilka faktów o Mjanmie:
Mjanma (dawniej: Birma) to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, położone między Indiami, Chinami, Laosem, Tajlandią i Bangladeszem. Od 1989 roku oficjalna nazwa kraju brzmi Mjanma (Myanmar) – została zmieniona przez ówczesną wojskową juntę rządzącą krajem.
- Stolica: Naypyidaw (przeniesiona ze słynnego Rangunu w 2005 r.)
- Język urzędowy: birmański
- Ustrój: formalnie republika, de facto kraj przez lata rządzony był przez wojsko
- Religia: dominującą religią jest buddyzm
- Ludność: ponad 54 miliony mieszkańców
- Główne problemy: konflikt wewnętrzny, wojskowy zamach stanu (ostatni w 2021 r.), łamanie praw człowieka, ubóstwo
Mjanma słynie też z przepięknych krajobrazów, świątyń i długiej historii, ale w ostatnich dekadach kojarzona jest głównie z dramatyczną sytuacją polityczną i społeczną.
[infomapa id=”sikong”]
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: