Od 23 czerwca otwarto wszystkie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą na Podkarpaciu. Na granicy wewnętrznej UE ze Słowacją prowadzona jest kontrola sanitarna. Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.
Na nowo zostało otwarte m.in. przejście graniczne w Krościenku. Przejście to było zamknięte w marcu ubiegłego roku z powodu pandemii. Od środy (23.06) podróżni mogą korzystać ze wszystkich drogowych przejść granicznych z Ukrainą na Podkarpaciu, tj. w:
- Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy)
- Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy)
- Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton)
- Krościenku (ruch osobowy oraz towarowy do 7,5 ton)
Nadal nie kursują międzynarodowe pociągi osobowe z Ukrainy.
Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. A są to:
- kwarantanna, z której nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
- Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
- Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen (na Podkarpaciu granica z Republiką Słowacką) w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązani poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego.
Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
Nowe zasady obejmują wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy.
Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą podlegać m.in. osoby zaszczepione na COVID-19 (będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.), pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, studenci.