Od 17 października wróciły limity w kościołach. Nowe obostrzenia mają wyhamować epidemię koronawirusa. Czy wraca także dyspensa? Biskup rzeszowski Jan Wątroba zajął stanowisko w tej sprawie i z obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w niedziele oraz święta zwolnił tylko osoby chore oraz starsze. Natomiast w Archidiecezji Przemyskiej dyspensa dotyczy wszystkich.
Zalecenia księdza biskupa Jana Wątroby zostały opublikowane na stronie diecezji rzeszowskiej. A wytyczne są takie:
► Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.
► Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku udziału w mszach.
► Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.
Zasady reguluje każda diecezja osobno. W Archidiecezji Przemyskiej bp. Adam Szal wydał dekret, udzielając ogólnej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej wszystkim wiernym, począwszy od niedzieli 18 października.
W dekrecie tym czytamy:
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.
Duchowni przypominają o nowych obostrzeniach. W strefie żółtej w kościele może przebywać 1 osoba na 4 metry kw., a w strefie czerwonej – 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to limity wiernych.
W kościele wierni mają zachowywać dystans 1,5 m osoba od osoby oraz zakrywać usta i nos (z wyjątkiem sprawujących kult);
Osoby biorące udział w nabożeństwie poza kościołem (na zewnątrz) mają obowiązek zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos. Liczba uczestników nie jest ograniczona;
Przepisy te obowiązują także przy pogrzebach, ślubach oraz na cmentarzach.
Zobacz też:
Bez wesel i konsolacji. Większość powiatów w czerwonym reżimie sanitarnym
Limity w autobusach MPK. Ile osób może podróżować?
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: