Rzeszów ma nowy skwer. Powstał u zbiegu ul. Strażackiej i Podmiejskiej na Drabiniance. Jego patronem jest zmarły dwa lata temu Ks. Infułat Stanisław Mac, budowniczy i pierwszy proboszcz rzeszowskiej katedry.
Ks. Mac był bardzo lubiany przez parafian. – Człowiek wielkiego serca, wielkiej pogody ducha – wspominają duchownego. To właśnie z inicjatywy mieszkańców powstało miejsce, które upamiętnia dawnego proboszcza katedry. Skwer na Drabiniance został nazwany jego imieniem. Na miejscu ustawiono głaz z pamiątkową tablicą, na której wyryto podobiznę księdza z informacją i mottem: “Wszystko na chwałę Bożego serca…”.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pomnik i tablica z nazwą skweru zostały uroczyście odsłonięte 12 listopada. Poświęcenia dokonał rzeszowski ordynariusz ksiądz biskup Jan Wątroba.
fot. ks. Jakub Nagi
Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Sobota, 12 listopada 2022
Budowniczy katedry
Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.
W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2020 r. Miał 84 lata.
W Rzeszowskiej Katedrze w domu katechetycznym zorganizowano wystawę poświęconą budowniczemu świątyni. Prezentowane są zdjęcia i inne pamiątki.
Zobacz też:
Zmarł ks. inf. Stanisław Mac (†84 l.). Budowniczy rzeszowskiej katedry
Ostatnie pożegnanie księdza infułata Stanisława Maca. „Jego śmierć była katechezą”
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: