12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

Zmarł ks. inf. Stanisław Mac (†84 l.). Budowniczy rzeszowskiej katedry

REKLAMA

Prawie trzy tygodnie przebywał w szpitalu z covid-19. Pokonał chorobę i w tym tygodniu wrócił na plebanię. Wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Niestety, 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych ksiądz infułat Stanisław Mac († 84 l.) zmarł. Był kapłanem 60 lat. To on zbudował i był pierwszym proboszczem katedry w Rzeszowie.

Smutną wiadomość przekazała o godz. 10 w niedzielę rzeszowska katedra. Ksiądz Infułat zmarł rano na plebanii, wśród swoich najbliższych. Miał 84 lata, kapłanem był 60 lat.

Ksiądz infułat trzy tygodnie temu trafił do szpitala w Łańcucie, po tym jak potwierdzono u niego koronawirusa. Parafianie bardzo martwili się o niego. Ale jeszcze tydzień temu, podczas niedzielnych ogłoszeń, księża pocieszali, że ks. Stanisław czuje się dobrze, wraca do zdrowia i na tygodniu wyjdzie ze szpitala. Tak też się stało. Kilka dni temu duchowny wrócił do swojego mieszkania przy katedrze.

Ks. Mac był bardzo lubiany przez parafian. – Człowiek wielkiego serca, wielkiej pogody ducha – mówią. Mimo swoich lat, czuł się jeszcze na siłach, by odprawiać mszę i spowiadać. Miał swój ulubiony konfesjonał w kąciku katedry. Często, kiedy podczas mszy, kończył spowiedź i mijał grzeczne dzieci, wręczał im obrazek.

Pogrzeb – 5 listopada

Znane są już szczegóły dotyczące pogrzebu. Jak informuje rzeszowska kuria, Msza Święta pogrzebowa będzie odprawiona 5 listopada (czwartek) o godz. 11.00. Po Eucharystii ciało śp. Ks. Infułata zostanie przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Z powodu ograniczeń sanitarnych, katedra może pomieścić 370 osób. Dlatego wejście na uroczystość może być limitowane. Będzie transmisja mszy pogrzebowej w Radiu Via. Także będzie nagłośnienie na placu przed katedrą.

Trumna z ciałem zmarłego kapłana jest wystawiona w krypcie, w dolnym kościele.

60 lat w służbie bogu i ludziom

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej.

Zobacz też:

W szpitalu w Łańcucie zmarł biskup Jan Niemiec. Chorował na covid-19

Parafianie z Zaczernia zdruzgotani. Zmarł ks. Tomasz. Miał 38 lat

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj