16 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Zmarł ks. inf. Stanisław Mac (†84 l.). Budowniczy rzeszowskiej katedry

Prawie trzy tygodnie przebywał w szpitalu z covid-19. Pokonał chorobę i w tym tygodniu wrócił na plebanię. Wydawało się, że wszystko będzie dobrze. Niestety, 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych ksiądz infułat Stanisław Mac († 84 l.) zmarł. Był kapłanem 60 lat. To on zbudował i był pierwszym proboszczem katedry w Rzeszowie.

REKLAMA

Smutną wiadomość przekazała o godz. 10 w niedzielę rzeszowska katedra. Ksiądz Infułat zmarł rano na plebanii, wśród swoich najbliższych. Miał 84 lata, kapłanem był 60 lat.

Ksiądz infułat trzy tygodnie temu trafił do szpitala w Łańcucie, po tym jak potwierdzono u niego koronawirusa. Parafianie bardzo martwili się o niego. Ale jeszcze tydzień temu, podczas niedzielnych ogłoszeń, księża pocieszali, że ks. Stanisław czuje się dobrze, wraca do zdrowia i na tygodniu wyjdzie ze szpitala. Tak też się stało. Kilka dni temu duchowny wrócił do swojego mieszkania przy katedrze.

Ks. Mac był bardzo lubiany przez parafian. – Człowiek wielkiego serca, wielkiej pogody ducha – mówią. Mimo swoich lat, czuł się jeszcze na siłach, by odprawiać mszę i spowiadać. Miał swój ulubiony konfesjonał w kąciku katedry. Często, kiedy podczas mszy, kończył spowiedź i mijał grzeczne dzieci, wręczał im obrazek.

Pogrzeb – 5 listopada

Znane są już szczegóły dotyczące pogrzebu. Jak informuje rzeszowska kuria, Msza Święta pogrzebowa będzie odprawiona 5 listopada (czwartek) o godz. 11.00. Po Eucharystii ciało śp. Ks. Infułata zostanie przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Z powodu ograniczeń sanitarnych, katedra może pomieścić 370 osób. Dlatego wejście na uroczystość może być limitowane. Będzie transmisja mszy pogrzebowej w Radiu Via. Także będzie nagłośnienie na placu przed katedrą.

Trumna z ciałem zmarłego kapłana jest wystawiona w krypcie, w dolnym kościele.

60 lat w służbie bogu i ludziom

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej.

Zobacz też:

W szpitalu w Łańcucie zmarł biskup Jan Niemiec. Chorował na covid-19

Parafianie z Zaczernia zdruzgotani. Zmarł ks. Tomasz. Miał 38 lat

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
16 ° C
16.1 °
15.9 °
95 %
5.7kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
19 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu