14.4 C
Rzeszów
piątek, 18 kwietnia, 2025

Zmarł kpt. Julian Pawełek “Strug”. Żołnierz Armii Krajowej

Odszedł na wieczną wartę kpt. w st. spocz. Julian Pawełek – prezes Okręgu Podkarpackiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Był więźniem politycznym okresu stalinizmu. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

O śmierci kapitana poinformował rzeszowski oddział IPN.

Julian Pawełek od wielu lat wypełniał aktywną misję społeczną kultywowania pamięci Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

Rocznik 1925. Od 1941 r. był zaangażowany w działalność konspiracyjną, jako uczeń tajnego nauczania i łącznik – kolporter punktów tajnego nauczania w Manasterzu, Medyni Kańczuckiej, Hucisku i Jaworniku. Uczestniczył w akcji zdobycia broni, map, sprzętu sanitarnego i opatrunkowego z niemieckiego mobilnego magazynu broni. W latach 1942 -1945 żołnierz AK Kraków, Podokręgu AK Rzeszów, Inspektoratu AK Przemyśl, Obwodu AK Przeworsk, Placówka Manasterz.

W AK pełnił funkcję łącznika i kolportera prasy podziemnej, przenosił meldunki na szlaku Manasterz – Kańczuga – Przeworsk.

W 1943 r. odbył kurs podoficerski, mianowany na stopień starszego strzelca. W lipcu 1944 r. brał udział w operacji wojskowej „Akcja Burza” na terenie Podokręgu AK Rzeszów, walcząc w dwóch potyczkach z Niemcami, m.in. w Łopuszce-Świtałówce.

W 1947 r., korzystając z prawa do „amnestii”, ujawnił się i przez ojca oddał broń zdobytą podczas „Akcji Burza”. Po ujawnieniu się był inwigilowany przez Służby Bezpieczeństwa. W latach 1949 -1954 był więźniem politycznym za działalność w szeregach Armii Krajowej i udział w akcji „Burza”. Został skazany na 6 lat więzienia wyrokiem Sądu Wojskowego w Rzeszowie z dnia 14 kwietnia 1950 r.

Uniewinniony decyzją Sądu Wojewódzkiego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 1998 r. W połowie lat 50-tych, po wyjściu na wolność kpt. Pawełek podjął studia na Politechnice Gliwickiej na Wydziale Inżynierii Sanitarnej. W latach 60-tych pracował w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych w Rzeszowie, a następnie w Zjednoczeniu Budownictwa Rolniczego w Rzeszowie.

Pod koniec lat 60-tych rozpoczął pracę w Okręgowym Przedsiębiorstwie Przemysłu Mięsnego w Rzeszowie, a w roku 1980 Technitexie. W 1990 r. przeszedł na emeryturę.

Kpt. Julian Pawełek zasłużył się jako działacz na rzecz ochrony środowiska, był m.in. inicjatorem powołania Spółek Wodno Ściekowych w Głogowie Małopolskim i Jaworniku Polskim, czego rezultatem było wybudowanie oczyszczalni ścieków w Głogowie Małopolskim. Od 1976 r. związany był z Katolickim Stowarzyszeniem „Civitas Christiana”, gdzie pełnił funkcję przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego, członka Zarządu Głównego, członka Sądu Koleżeńskiego, sekretarza Zarządu Wojewódzkiego.

Kpt. Julian Pawełek od 1992 r. pracował  społecznie na rzecz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Podkarpackiego kultywując pamięć żołnierzy Armii Krajowej w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w czasie II wojny światowej. Misję tę sprawował nieprzerwanie przez blisko 30 lat, z wielkim zaangażowaniem i oddaniem poświęcając swój czas, zdrowie i siły.

Od 2017 r. pełnił funkcję Prezesa Zarządu Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK. Od 2018 r. pełnił także funkcję Zastępcy Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie – jako reprezentant Światowego Związku Żołnierzy AK. 

Pan Julian Pawełek był członkiem Korpusu Weteranów Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny. Odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi, wojskowymi i związkowymi, a w tym: – Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim i innymi.

Źródło: IPN Rzeszów

kpt Julian Pawelek1
Ppt. w st. spocz. Julian Pawełek – prezes Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK podczas obchodów 82. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Rzeszów, 27 września 2021. | Fot. Katarzyna Gajda-Bator/IPN Rzeszów

Pogadajmy gestami – wybierz reakcję

😍
0%
0
😱
0%
0
😭
0%
0
👍
0%
0

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj