Na terenie rzeszowskiego Muzeum Techniki i Militariów odbyło się symboliczne przekazanie wycofanego z użytkowania samochodu służbowego na rzecz Fundacji Muzeum Techniki i Militariów.
W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – dr hab. Marcin Warchoł, który jest także kandydatem na prezydenta Rzeszowa.
Rzeszowskie Muzeum Techniki i Militariów to jedyna tego typu placówka na Podkarpaciu i jedna z nielicznych w Polsce. Jego założycielem jest gen. bryg. rez. dr hab. inż. Tomasz Bąk – w latach 2008-2010 dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, pasjonat techniki, historii, orędownik pracy z młodzieżą. Uczestniczący w uroczystości Marcin Warchoł – sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, podkreślał jak ważną rolę w rozwoju placówki odgrywa osoba jej założyciela:
– Muzeum jest w stanie rozwoju. Cały czas sprowadzane są zabytki. Na przeszło 1000 metrów kwadratowych, staraniem Pana Generała, zostało zgromadzonych mnóstwo sprzętów – nie tylko wojskowych ale i codziennego użytku, zabytki techniki, których próżno by szukać gdzie indziej – podkreślał minister Warchoł.
Marcin Warchoł marzy o tym, aby muzeum rozwinęło się na taką skalę, jak podobne placówki na zachodzie Europy, jak np. muzeum techniki w Brukseli. – Będę wspierał pana generała w tych staraniach, tak jak wspieramy dzisiaj przekazując symbolicznie ten samochód ze Służby Więziennej. – dodał.
Przekazany prze Służbę Więzienną pojazd to dostawczo-osobowy Peugeot Partner, który swoją służbę pełnił dotychczas w Zakładzie Karnym w Rawiczu. W imieniu Formacji symbolicznego przekazania dokonał płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie.
Auto przyda się muzeum do codziennego użytku. – Pozwoli nam dotrzeć do naszych darczyńców i wzbogacać zbiory muzeum – mówił generał Tomasz Bąk.
Rzeszowskie Muzeum techniki i Militariów działa od 2011 roku. Obecnie w zbiorach muzeum znajduje się ok 3,5 tys. eksponatów – w tym tak spektakularne, jak samoloty wojskowe, pojazdy pancerne czy kolekcja starych samochodów i motocykli. Od samego początku swojego istnienia muzeum współpracuje z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Rzeszowie i podkarpackimi jednostkami penitencjarnymi. Na ekspozycji znajdują się wycofane z użytkowania pojazdy i sprzęt Służby Więziennej. Muzeum dysponuje również wystawą historycznego i obecnego umundurowania Służby Więziennej.
Zobacz też: