To prawdziwa rewolucja w podkarpackiej medycynie! Rzeszów stał się jednym z nielicznych ośrodków w kraju z własnym robotem chirurgicznym o nazwie da Vinci. Supernowoczesna maszyna dotychczas była wypożyczana. Teraz będzie już stałym wyposażeniem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Chopina. Skrócą się kolejki do zabiegów!
Da Vinci działa na Podkarpaciu od ponad roku i wykonał już prawie 270 operacji.
Mechaniczny chirurg składa się z 4 ramion, dzięki którym można wykonywać superprecyzyjne zabiegi. Z powodzeniem wykorzystywany jest przy wycinaniu nowotworów. W Rzeszowie stosuje się go w leczeniu raka prostaty, lekarze przeprowadzają nim także operacje ginekologiczne.
– Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.
Dotychczas robota wypożyczono z Krakowa i w szpitalu przy ul. Szopena był dostępny tylko 8 dni w miesiącu.
Teraz rzeszowska klinika, z pomocą samorządu, zdecydowała się na zakup własnego sprzętu. Właśnie podpisano umowę na dostawę aparatury, która trafi do kliniki na przełomie października i listopada. Jeszcze w tym roku robot będzie operował pacjentów. Kolejki do zabiegów znacznie się skrócą.
Nowy sprzęt dostarczy firma Synektik, która jest jedynym jego dystrybutorem w Polsce.
Zakupiony robot to najnowsza wersja Xi. Wartość umowy to prawie 14 mln zł. Razem z maszyną zostanie dostarczony także symulator, który będzie wykorzystywany do szkoleń i nauki młodych lekarzy.
Robot da Vinci w Polsce to wciąż nowość, ale na świecie maszyna jest stosowana od prawie dwóch dekad. Produkuje ją amerykańska firma Intuitive Surgical.
– Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów. To przede wszystkim precyzja i mniejsze ryzyko powikłań – zaznacza Janusz Ławiński.
Lekarze przekonują, że pacjent podczas zabiegu traci mniej krwi i szybciej wraca do zdrowia. Oczywiście wszystkim steruje doświadczony chirurg, mający obraz w trójwymiarze i powiększony dziesięć razy.
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: