Potężny trzask i dach wielkiej hali magazynowej na terenie dawnego Tesco przy ul. Broniewskiego w Rzeszowie zapadł się do środka. A wszystko przez mokry, ciężki śnieg! Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z żywiołem jednak nie ma żartów! Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa zaapelował do właścicieli i zarządców budynków o zadbanie o swoje posesje. Mają obowiązek usuwania śniegu, który nadmiernie obciąża konstrukcje.
25 stycznia śnieżyce nawiedziły Rzeszów i cały region. Spadło ponad 30 cm mokrego śniegu. Kiedy zrobiło się mroźniej jego warstwy zamieniły się w lodowe bryły. Metr sześcienny takiej tafli może ważyć kilkaset kilogramów.
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dach wielkiej hali magazynowej przy ul. Broniewskiego tego nie wytrzymał. W poniedziałek wieczorem zawalił się z wielkim hukiem.
– To był potężny trzask. Aż pył ze śniegu uniósł się w powietrze. Po chwili cała ulica błyskała niebieskimi kogutami. Przyjechały wszystkie służby – opowiada naszemu portalowi Marian Majewski, który widział akcję z okna mieszkania.
Na szczęście nie doszło do tragedii. – W magazynie nikogo nie było – nikt nie został ranny – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Wcześniej plac przy Broniewskiego zajmowało Tesco. Po likwidacji marketu, pomieszczania wynajęła hurtownia motoryzacyjna. W zawalonej hali był składowany towar. Nie wiadomo jeszcze jaka jest wysokość strat. Zniszczony budynek nadaje się już tylko do rozbiórki.

Zdarzenie przypomina o największej takiej katastrofie w Polsce na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. 15 lat temu (28 stycznia) śnieg zawalił halę, w której było około 700 zwiedzających i wystawców. Zginęło wtedy 65 osób.
Ciężki śnieg zalega na wielu dachach, a przewidywane są kolejne opady. Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa wydał komunikat:
Intensywne opady mokrego śniegu jakie wystąpiły na terenie Rzeszowa mogą powodować uszkodzenia obiektów budowlanych i stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia. W związku z powyższym przypominam, że zgodnie prawem budowlanym właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do zapewnienia aby były one użytkowane w sposób bezpieczny. W szczególności w okresie opadów śniegu osoby te zobowiązane są do podejmowania działań w celu niedopuszczania do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz elementów elewacji. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu.
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: