16.9 C
Rzeszów
niedziela, 8 września, 2024

80. rocznica zbrodni

Napad na pociąg w Zatylu. Pasażerów okrutnie zamordowano

REKLAMA

To był czwartek, 16 czerwca 1944 r. 7.30 rano. Pociąg ruszył ze stacji w Bełżcu i po 10 minutach maszynista, Ukrainiec będący w zmowie z oprawcami, zatrzymał skład w środku lasu. Uzbrojeni upowcy kazali pokazać dokumenty. Polaków wysadzono i kazano przejść na prawą stronę. Mężczyzn rozstrzelano, kobiety i dzieci mordowano strzałami, nożami. Obcinano dłonie, rozbijano czaszki, kobietę w ciąży przybito bagnetem do ziemi.

Cecylia Wolańczyk, kobieta z Narola, była niskiego wzrostu – upadł na nią zastrzelony krwawiący mężczyzna, czym ją uratował. Była jedną z nielicznych ocalałych.

Od razu zginęło 49 osób, a 20 od ran. Zdjęcia wykonane tuż po zbrodni są przerażająca. Wielokrotnie ilustrowały temat rzezi wołyńskiej.

Dziś to miejsce wygląda niemal tak samo jak 80 lat temu. Prowadzi do niego polna, zarośnięta droga. Stoi kopiec, krzyż i pomnik. Mimo panującej wokół ciszy, odczuwa się tu niepokój, przygnębienie i wielki smutek.


16 czerwca 2024 r. odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą zbrodni UPA na polskich pasażerach pociągu relacji Bełżec – Lwów. W miejscu tragedii i na cmentarzu w Bełżcu została uczczona pamięć ofiar. Zostały złożone wieńce i zapalone znicze. – Módlmy się za ofiary, ale módlmy się także o pokój. Aby nigdy więcej taka tragedia się nie wydarzyła – mówił ksiądz.

Podczas obchodów odbył się także panel dyskusyjny poświęcony relacjom polsko-ukraińskim podczas II wojny światowej, w którym brał udział dr Tomasz Bereza z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Zbrodnie ukraińskich nacjonalistów działy się nie tylko na Wołyniu, ale także na Podkarpaciu i to jeszcze wiele miesięcy po wojnie: Cisna, Wielkie Oczy, Wiązownica, Borownica, trzykrotnie napadana przez bandy UPA Bircza i wiele innych miejscowości. Wszędzie tam dochodziło do bestialskich masakr. Mordowano całe rodziny, tylko dlatego, że byli Polakami…

rocznica w zatylu
Tego nieludzkiego dramatu nie sposób zapomnieć. Uroczystości upamiętniające Mord pod Bełżcem, 80. rocznica zbrodni UPA na polskich pasażerach pociągu relacji Bełżec – Lwów | Fot. IPN oddział w Rzeszowie/Facebook

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj