Grupa młodzieży stworzyła Program Młodych dla Rzeszowa. Postanowiła też poprzeć w wyborach na prezydenta Konrada Fijołka. To w nim widzi szanse na zrealizowanie swoich postulatów.
Młodzi działacze należą do różnych organizacji społecznych i politycznych. – Jesteście ludźmi, którzy kochają to miasto – mówił Konrad Fijołek, podczas środowego spotkania. – Macie w głowach fantastyczne pomysły, chcecie i wiecie jak to miasto urządzać, żeby było przyjazne, dlatego oddaję Wam głos.
Program Młodych dla Rzeszowa zakłada:
I. Ekologia – butelkomaty i puszkomaty w całym mieście.
II. Sport – więcej siłowni na wolnym powietrzu, wprowadzenie do szkół lekcji samoobrony.
III. Aktywizacja młodzieży – utworzenie Miejskiego Programu Stypendialnego, rozwój młodzieżowych drużyn pożarniczych, samochodowe kina plenerowe, utworzenie młodzieżowej platformy informacyjnej.
IV. Edukacja 2.0 – psycholog w każdej szkole, zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli.
V. Transport – poszerzenie siatki linii autobusowych i przystanków, tańsze bilety dla uczniów spoza miasta, uczących się w Rzeszowie, strefy Wi-Fi.
VI. Infrastruktura i budownictwo – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – tańsze mieszkania na wynajem, zintegrowane drogi rowerowe w całym mieście, przystosowanie miasta do potrzeb osób niepełnosprawnych, stworzenie Inkubatora Organizacji Społecznych.
VII. Rozrywka – Aquapark, stworzenie Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego.
VIII. Bezpieczeństwo – pasy 3D, rozszerzony monitoring miejski.
IX. Turystyka – mapy Rzeszowa rozmieszczone po całym mieście.
X. Praca – wsparcie przez miasto małych i średnich przedsiębiorstw, aktywizacja przedsiębiorców na różnego rodzaju imprezach, festiwalach.
XI. Utworzenie przy Prezydencie Miasta Rzeszowa, organu odpowiedzialnego za wdrożenie młodzieżowego programu.
Młodzież zaznaczyła, że chce decydować, w którym kierunku będzie rozwijało się miasto. Podziękowała Konradowi Fijołkowi za wysłuchanie i włączenie ich do czynnego udziału w życiu miasta.
Konrad Fijołek przyznał, że jest bardzo zbudowany postawą młodych ludzi i bardzo ceni ich wkład w rozwój miasta. – Jesteśmy w miejscu symbolicznym dla mnie. Tuż obok jest siedziba jednego z ważniejszych projektów, jakie udało mi się w mieście zrobić. To siedziba miejskiego laboratorium Urban Lab, którego ideą jest właśnie to, żeby rozmawiać, aby dyskutować o mieście. Aby miasto i administracja czerpała także z potencjałów, z głów i doświadczeń, pomysłów naszych wszystkich mieszkańców – przypomniał Konrad Fijołek.
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: