Rak okrężnicy to jeden z rodzajów nowotworów jelita grubego i według lekarzy jeden z najlepiej przebadanych. W porę wykryty daje szanse na wyleczenie. Dlatego tak bardzo ważna jest profilaktyka. Centrum Medyczne Medyk zaprasza na darmowe badania kolonoskopowe.
Medyk zaprasza wszystkie osoby zainteresowane na bezpłatne badanie kolonoskopowe wraz z bezpłatnym znieczuleniem dla osób:
PRZECZYTAJ TAKŻE:
- w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego.
- w wieku 40-49 lat, dla tych którzy mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.
- w wieku 25-49 lat z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC).
Szczegółowe informacje i zapisy w godz. 8:00 – 16:00: ul. Szopena 15A (3. piętro), 35-055 Rzeszów
e-mail: profilaktyka.projekt@medyk.rzeszow.pl
tel.17 865 20 94, 17 865 20 12
Badania kolonoskopowe wykonywane są w przychodniach:
- Rzeszów, ul. Rejtana 53 – badania w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia / Finansowane z projektów Unijnych/.
- Dębica, ul. Kwiatkowskiego 1, tel. 14 690 92 21 (wymagane skierowanie od lekarza POZ)
Rak okrężnicy – kto jest najbardziej narażony, objawy
Jak wskazują lekarze, objawy raka okrężnicy są uzależnione od lokalizacji i zaawansowania nowotworu. Jelito grube jest narządem o bardzo elastycznych ścianach – dlatego rozwijający się guz może nie dawać przez długi czas żadnych niepokojących i łatwych do zauważenia objawów.
Kto jest najbardziej narażony? Ryzyko zachorowania rośnie wraz z wiekiem. Aż 94% przypadków występuje u pacjentów po 50. roku życia, z czego 75% zachorowań, zarówno u kobiet jak i mężczyzn, przypada na 6. dekadę życia. Jednak największy wpływ na rozwój raka okrężnicy mają czynniki zależne od nas samych i naszego trybu życia (przede wszystkim dieta, unikanie używek, ruch), ponieważ jedynie 5-10% zmian powstaje na podłożu genetycznym – przekonują lekarze Medyka.
Co powinno Cię zaniepokoić? Zmiana rytmu wypróżnień oraz pojawianie się krwi w stolcu. Ale – niestety – krwawienie z przewodu pokarmowego nie zawsze jest widoczne na papierze toaletowym czy na bieliźnie. Dlatego też po ukończeniu 45. roku życia warto poprosić lekarza, aby zlecił badanie kału na krew utajoną. Test można też przeprowadzić samodzielnie, po kupieniu w aptece odpowiedniego zestawu.
Jeżeli nowotwór rozwija się w prawej części okrężnicy, może to skutkować tępym bólem w okolicy podbrzusza po prawej stronie oraz ciemnymi stolcami. Czasem także lekarz może wyczuć guz przez powłoki brzuszne. Kiedy rak rozwija się w lewej połowie okrężnicy, zmienia się rytm wypróżnień. Zaparcia występują na przemian z biegunkami, a stolec ma tzw. ołówkowaty kształt. Poza tym w stolcu może być widoczna krew. Najbardziej niepokojącym objawem jest zatrzymanie wypróżnień i nieoddawanie gazów przez wiele dni. Niedrożności jelita towarzyszą wzdęcia, wymioty i ból brzucha. Zdarza się też, że osoba chora szybko traci na wadze, co może świadczyć o przerzutach do innych narządów.
Jak przebiega diagnostyka? W sytuacji podejrzenia nowotworu okrężnicy postępowanie diagnostyczne należy rozpocząć od dokładnego badania podmiotowego i przedmiotowego, w tym badania palcem przez odbyt (per rectum). Podstawą rozpoznania procesu nowotworowego są zabiegi endoskopowe. W zależności od umiejscowienia nowotworu rektoskopia, sigmoidoskopia czy kolonoskopia umożliwiają wykrycie guza i ewentualnych zmian współistniejących oraz pobranie wycinków do badania histopatologicznego.
Szczegóły na stronie Medyka: https://www.medyk.rzeszow.pl/tabs/bezplatna-kolonoskopia/
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: