8.8 C
Rzeszów
piątek, 4 kwietnia, 2025

Rząd zapowiedział zniesienie restrykcji, ale co z maseczkami? Czy już zawsze będziemy je nosić?

REKLAMA

W Europie jest coraz więcej krajów, które odkrywają twarze. Oczywiście, chodzi o maseczki, mające ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Taki obowiązek zniosły Dania i Szwajcaria. Od 22 lutego w Holandii maseczki zostają już tylko w samolotach i środkach transportu publicznego. Od 28 lutego odmaseczkowuje się Irlandia, a od połowy marca Francja. Dyskusja na ten temat trwa właśnie w Niemczech. A co z Polską? Rząd od 1 marca łagodzi restrykcji. Póki co wciąż można dostać mandat za brak maseczki w sklepie.

U naszych zachodnich sąsiadów, u których restrykcje wygasają 20 marca, trwa spór na temat maseczek. Niektórzy chcą je zachować. W badaniach 59 proc. ankietowanych mieszkańców chciałaby, aby obowiązywały w transporcie publicznym. Ale inni mają dość. W Niemczech politycy spierają się z czy, gdzie i jak długo trzeba nosić maski.

Jak będzie w Polsce? Od 1 marca rząd łagodzi liczne restrykcje. Ale maseczki zostają! Na jak długo?

Dopiero drugim krokiem może być zniesienie obowiązku noszenia maseczek. Ale będzie to uzależnione od utrzymania się spadkowej tendencji zakażeń – powiedział Adam Niedzielski w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej.

Na razie maseczki nadal obowiązują w przestrzeniach zamkniętych, w: sklepach, kościołach, środkach transportu, w urzędach, w szpitalach, kinach, czy teatrach.

Policja konsekwentnie egzekwuje ten nakaz. W rzeszowskich galeriach handlowych niemal codziennie pojawiają się patrole. Są pouczenia, ale też sypią się mandaty. Bywa, że w przypadku nastolatków, sprawy kierowane są nawet do Sądu Rodzinnego.

Maseczki stały się symbolem pandemii koronawirusa. A przypomnijmy, że kiedy wybuchła – pod koniec marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie widziała żadnych korzyści z noszenia maski na twarzy. Po kilku tygodniach zmieniono zdanie. Maski stały się obowiązkowe na całym świecie. W Polsce ten nakaz wprowadzono 16 kwietnia 2020 r. Był etap, że dotyczył zakładania masek nawet w parkach czy lasach! W ostatnich falach pandemii ograniczono się już tylko do pomieszczeń i sytuacji, w których nie można zachować dystansu społecznego.

Los maseczek na pewno szybko się nie rozstrzygnie. Tymczasem na Podkarpaciu nadal można je otrzymać za darmo. Są dostępne w urzędach gmin, remizach OSP, a w Rzeszowie – np. w Punktach Obsługi Mieszkańców w galeriach.

Tu dostaniesz darmowe maseczki!

Od marca łagodniejsze zasady bezpieczeństwa. Sprawdź, co się zmieni!

Zniesienie niektórych obostrzeń od 1 marca

Od 1 marca rząd znosi niektóre zasady bezpieczeństwa, które obowiązywały do tej pory. Co się zmieni? Przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia.

Ważne! Od 1 marca wciąż będziemy musieli przestrzegać niektórych obostrzeń. Oprócz zasady dotyczących noszenia maseczek, nadal obowiązuje izolacja, kwarantanna dla współdomownika oraz kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC).

  • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19

Jeśli zachorujesz, bez zmian będziesz musiał poddać się izolacji. Izolacja to odosobnienie osoby zakażonej COVID-19 z pozytywnym wynikiem testu.

Izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

Inne zasady izolacji obowiązują Cię, jeśli wykonujesz zawód medyczny, jesteś żołnierzem lub funkcjonariuszem. Twoja izolacja trwa:

  • 7 dni (od dnia uzyskania  pierwszego dodatniego wyniku testu w kierunku SARS-CoV-2),
  • lub 5 dni (jeżeli wynik testu wykonany nie wcześniej niż w piątej dobie jest negatywny).
  • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, z powodu ryzyka zakażenia. Takie ryzyko istnieje, jeśli mieszkasz z osobą, która jest zakażona koronawirusem.

Jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika.

Przez 30 dni od zakończenia choroby osoby, które zakończyły izolację lub hospitalizację nie zostaną objęte kwarantanną z powodu zamieszkiwania z osobą objętą izolacją.

Co ważne:

  • jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny,
  • jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.

Więcej na ten temat przeczytasz na naszej stronie.

Kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją:

😱 Wstrząsające 0
0%
😢 Smutne 0
0%
😊 Wesołe 0
0%
👍 Lubię to 0
0%

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

Nowe
START
7dni
Szukaj