18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Zmiana zasad. Kwarantanna bez domowników

REKLAMA

Od 24 października zmieniły się zasady kwarantanny związanej z epidemią koronawirusa. Nie są teraz nią obejmowani domownicy, którzy mieszkają z osobą, skierowaną na taką formę izolacji.

Kwarantanna dotyczy osób, które miały bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Otrzymują decyzję sanepidu i muszą przebywać 10 dni w domu i obserwować swój stan zdrowia. Nie wolno im wychodzić na zewnątrz, przyjmować gości. Inaczej kara może wynieść do 30 tys. zł. Ale co wtedy z domownikami? Do niedawna, jeśli chcieliśmy przebywać na kwarantannie w miejscu zamieszkania, a nie specjalnym izolatorium, to wszystkie osoby, które z nami mieszkają, z automatu także obejmowano taką samą restrykcją. Od 24 października już tak nie jest. Pozostali domownicy nie podlegają kwarantannie i nie mają żadnych ograniczeń. Mogą swobodnie się przemieszczać, iść do szkoły, czy do pracy.

Kwarantanna różni się od izolacji. Izolacja dotyczy osoby, u której wykryto koronawirusa. Wtedy pozostali domownicy przechodzą na kwarantannę i obserwują swój stan. I uwaga. Jak ogłosił w piątek (30 października) minister zdrowia Adam Niedzielski, jeśli osoba, z którą mieszkamy wykonała test i ma koronawirusa, to wszyscy domownicy od razu przechodzą w stan kwarantanny. Nie trzeba – jak to było dotychczas – czekać aż otrzymamy osobną decyzję sanepidu. Domownicy będą razem z zakażonym automatycznie wpisywani w system, co wiąże się potem z usprawiedliwieniem nieobecności w pracy i wyliczeniem wynagrodzenia. Ale uwaga, aby otrzymać świadczenie za czas nieobecności, trzeba złożyć specjalne oświadczenie. Szczegóły są TUTAJ.

Wzór oświadczenia o odbywaniu kwarantanny przez domownika osoby zakażonej (plik docx 41kb)

Kwarantanna kończy się 7 dni po zakończeniu izolacji chorego domownika.

kwarantanna1

A kiedy kończy się izolacja? Jeśli nie było objawów, to po 10 dniach od wykonania testu. Jeśli były objawy, to ten czas wynosi minimum 13 dni od pojawienia się objawów, przy czym ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe, czyli bez gorączki i dolegliwości układu oddechowego. Jeśli zajdzie konieczność przedłużenia izolacji domowej, lekarz POZ za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl przesyła udostępniony formularz z informacjami o pacjencie i terminie przedłużenia.

Obecnie w całej Polsce na kwarantannie przebywa pół miliona osób. Na Podkarpaciu prawie 22,5 tysiąca.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj