4.5 C
Rzeszów
piątek, 9 grudnia, 2022

Najnowsze

Czas przestawić zegarki

Choć od lat mówi się o zaniechaniu przestawiania czasomierzy, w ostatni weekend października będziemy zmieniać wskazówki i spać o godzinę dłużej. Co to oznacza np. dla ruchu pociągów?

REKLAMA

W nocy z 29 na 30 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Wskazówki zegara cofniemy wtedy z godziny 3.00 na 2.00.

Będziemy spać o godzinę dłużej. Ale tę godzinę stracimy wiosną. 26 marca 2023 r. będziemy przestawiać zegarki z 2. na 3. i wtedy wyśpimy się krócej.

Pociągi PKP Intercity, podobnie jak w innych krajach Europy, będą mieć godzinny postój na najbliższej stacji, tak aby dotrzeć do celu zgodnie z aktualnym rozkładem jazdy.

Przestawiamy zegarki analogowy i cyfrowe, które same się nie przestawiają. Na szczęście nie trzeba tego robić w laptopach ani smartfonach. Ale zegarek w piekarniku, zegarek w samochodzie, na ścianie… Jest trochę tego.

CZYTAJ TEŻ:  Prezydent Andrzej Duda w Przewodowie. Tu rakieta zabiła dwóch Polaków

Czy to ostatnia zmiana czasu?

A przecież miało już nie być zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Niestety, odłożono prace na tym unijnym rozwiązaniem – nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Zatem na razie wszystko zostaje po staremu.

Według Wikipedii, w Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

CZYTAJ TEŻ:  Po wybuchu rakiety w Polsce to zdjęcie obiegło cały świat i stało się ikoną. Co naprawdę mówi?

Czas zimowy stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

17
Zmiana czasu

Jaki czas wolisz?

zmiana czasu

Dziękujemy za Twój głos

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
4.5 ° C
5 °
4 °
77 %
2.1kmh
100 %
pt.
4 °
sob.
1 °
niedz.
-1 °
pon.
-2 °
wt.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu