Rzeszów, Podkarpacie, historie i zdarzenia

Wiosnę już mamy. Czas na przestawianie zegarków

Z temperaturą na minusie i śniegiem w Bieszczadach – tak zaczęła się wiosna na Podkarpaciu. Wraz ze stopniową zmianą pór roku pojawia się teraz pytanie, kiedy zegary rzeczywiście przeskakują na czas letni? Choć mówi się od lat o zaniechaniu przestawiania czasomierzy, 28 marca będziemy zmieniać wskazówki i spać o godzinę krócej.

28 marca, w niedzielę przestawiamy się na czas letni. W nocy wskazówki na zegarkach przesuwamy z godziny 2. na 3. Będziemy spać o godzinę krócej. Ale tę godzinę odzyskamy jesienią. W nocy z 30 na 31 października będziemy cofać zegarki z 3. na 2. i wtedy wyśpimy się dłużej.

A przecież miało już nie być zmiany czasu. W marcu 2019 Parlament Europejski zatwierdził przepisy znoszące zmianę czasu w państwach unijnych od roku 2021. Niestety, z powodu epidemii odłożono prace na tym unijnym rozwiązaniem – nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach. Zatem na razie wszystko zostaje po staremu.

Według Wikipedii, w Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I a II wojną światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II wojny światowej, podczas okupacji hitlerowskiej w takich samych terminach, jak w Rzeszy Niemieckiej, następnie w latach od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca tak jak obecnie). Wcześniej dni zmiany czasu w Polsce były ogłaszane w Monitorze Polskim i tak na przykład w 1964 zmiana czasu na letni nastąpiła dopiero 31 maja, a na zimowy 27 września.

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie (między innymi prawie we wszystkich państwach w Europie). Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Pogadajmy gestami – wybierz reakcję

😍
0%
0
😱
0%
0
😭
0%
0
👍
0%
0