26 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Zmarła najstarsza Polka. W Przeworsku mówili na nią „Kluska”

REKLAMA

Tekla Juniewicz (†116 l.), najstarsza Polka i druga najstarsza osoba na świecie nie żyje. Mieszkała w Gliwicach, ale swoje dzieciństwo i młodość spędziła w Przeworsku.

Jej mama zmarła w wieku 30 lat, ojciec Jan znalazł pracę przy stawach u hrabiego Lanckorońskiego. Wychowaniem małej Tekli zajęły się siostry szarytki, które prowadziły szkołę w Przeworsku, jedną z ochronek, którym patronowała księżna Lanckorońska. – Siostry nazywały mnie „Kluska” – wspominała seniorka.

10 czerwca obchodziła swoje ostatnie urodziny. Ostatnie chwile babci opowiedział dziennikarzom wnuk, który się nią opiekował. Seniorka podczas obiadu, nagle źle się poczuła i skuliła się z bólu. Zdążyła tylko powiedzieć: „umieram”. Na miejsce przyjechało pogotowie i była prowadzona akcja reanimacyjna. Ale szans na ratunek nie było. Okazało się, był to wylew krwi do mózgu.

Pani Tekla przeżyła 116 lat, 2 miesiące i 9 dni.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj