20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Parafianie w żałobie. Zmarł ks. Andrzej Tokarz (†40)

REKLAMA

Wspaniały ksiądz, serdeczny i otwarty na każdego potrzebującego duchowego wsparcia. Potrafił trafiać do młodych ludzi i używać internetu, aby głosić Ewangelię. Teraz w wielu sercach zagościł smutek i żal, bo już nie ma wśród nas ks. Andrzeja Tokarza. Jego ostatnie dni były naznaczone wielkim cierpieniem.

Ks. Andrzej Tokarz miał 40 lat. Duchowny od około roku zmagał się z chorobą nowotworową, która bardzo szybko postępowała i nie dała szansy na wyleczenie. Ksiądz szukał pomocy. Odwiedzał kliniki w Lublinie, Warszawie, ale lekarze bezradnie rozkładali ręce.

Kilka dni temu stan księdza bardzo się pogorszył. Trafił znów do szpitala na Oddział Intensywnej Terapii. Niestety, jego życia nie udało się uratować. Zmarł w nocy 14 lutego w 14. roku swojego kapłaństwa.

Ks. Andrzej Tokarz od ponad dwóch lat pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ropczycach – Witkowicach.

Wcześniej pełnił posługę:

23.08.2009 – 25.08.2012: wikariusz parafii w Tarnowcu

26.08.2012 – 22.08.2016: wikariusz parafii Chrystusa Króla w Rzeszowie

23.08.2016 – 25.08.2017: wikariusz parafii w Święcanach

26.08.2017 – 21.08.2020: wikariusz parafii w Cmolasie.

eksporta
Uroczystości pogrzebowe w parafii pw. św. Michała Archanioła w Ropczycach – Witkowicach | Fot. YouTube

17 lutego odbyły się uroczystości pogrzebowe. Najpierw nastąpiło pożegnanie w kościele w Ropczycach – Witkowicach. Mszy św. przewodniczył biskup senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny, który 30 maja 2009 roku udzielał księdzu Andrzejowi sakramentu kapłaństwa.

– Pracował bardzo gorliwie, był lubiany przez młodzież ministrantów, dzieci. Szedł na głosem Pana Jezusa i służył mu bez reszty. Służbę przypieczętował cierpieniem. Nie skarżył się, znosił cierpliwie cierpienie – wspominał ks. biskup.

Podczas kazania słowo wygłosił ksiądz, który był przyjacielem księdza Andrzeja.

– Przez ostatnie miesiące modliliśmy się o cud uzdrowienia. Wiemy, że najlepsze scenariusze pisze Bóg, choć – po ludzku – wiele serc chciałoby krzyczeć: „to nie tak miało być…” – mówił łamiącym się głosem duchowny. Przypomniał grudniową pielgrzymkę ks. Andrzeja do Matki Bożej Leżajskiej, która była dla niego bardzo ważna. – Powiedział wtedy: „Wiesz, w ogóle nie czułem bólu”. Podzielił się tą myślą, jednocześnie zdradzając jak bardzo cierpi. 11 stycznia pisał do mnie: „Eucharystia daje życie”. Żalił się, że niestety musi sprawować ją na siedząco. Odpisałem mu wtedy, że „Ty sprawujesz ofiarę z krzyża na krzyżu” – wspominał ksiądz podczas pogrzebowego kazania.

Druga część uroczystości pogrzebowych odbyła się w miejscowości rodzinnej – w parafii pw. św. Mikołaja w Brzezinach. Przewodniczył jej biskup rzeszowski Jan Wątroba.

Przyjaciel liturgicznej służby ołtarza i kolejarzy

Ksiądz Andrzej Tokarz urodził się 8 listopada 1983 r. w Ropczycach jako syn Stanisława i Heleny Sikory. Egzamin dojrzałości złożył w 2003 r. w Technikum Elektronicznym w Sędziszowie Małopolskim. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze rzeszowskiej z rąk bp. Kazimierza Górnego 30 maja 2009 r.

Ks. Andrzej Tokarz był zaangażowany w Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej. Ponadto pełnił funkcję dekanalnego referenta ds. trzeźwości w dekanacie Jasło Zachód, a także był asystentem kościelnym Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj