To wielka strata dla polskiej, a także światowej kultury. W wieku 73 lat zmarł wybitny rzeźbiarz – prof Andrzej Pityński. Pochodził z Ulanowa w powiecie niżańskim na Podkarpaciu. Mieszkał i tworzył w USA. Był wielkim patriotą, co często wyrażał w swoich niezwykłych i monumentalnych dziełach, które były odsłaniane nie tylko w Ameryce, ale również w Ojczyźnie. Ostatnim projektem jest pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle.
Prof. Pityński trzy lata temu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego, nadanym mu przez Prezydenta RP Andrzej Dudę. Dziś Prezydent na stronach swojej kancelarii wyraził smutek i ubolewanie z powodu śmierci artysty:
Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego – Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP – naspisał Prezydent RP.
Kancelaria Prezydenta zamieściła też wpis na Twitterze:
Prof. Pityński urodził się w Ulanowie. Jak wielokrotnie powtarzał patriotyzmu nauczyło go życie. Jego rodzicami była para partyzantów antykomunistycznych – Aleksander Pityński ps. „Kula” i Stefania Pityńska ps. „Perełka”. Jako kilkuletni chłopiec wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał ukrywających się żołnierzy wyklętych.
Ukończył liceum w Ulanowie i Technikum Wodno-Melioracyjne. Z zawodu został meliorantem.
Komuniści prześladowali rodzinę. UB stale urządzało rewizje, i brutalne przesłuchania.
Andrzej przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych. W 1974 r. wyemigrował do USA. Początkowo pracował fizycznie, ale potem zaczął tworzyć. Jego dziełem było pomniki poświęcone polskiej martyrologii zamawiane przez Polonię. Najsłynniejszym dziełem jest niewątpliwie Pomnik Katyński w New Jersey, odsłonięty w 1991 r.
Rzeźby prof. Andrzeja Pityńskiego zaczęły pojawiać się także w Polsce. Sam ufundował i wykonał popiersie Jana Pawła II, które zostało ustawione w rodzinnym Ulanowie.
Artysta jest także autorem monumentalnej rzeźby „Patriota” w Stalowej Woli. Okaleczona, ale dumna i niezłomna postać jest symbolem Polski, poranionej przez rozbiory i wojny.
Ostatnim dziełem Andrzeja Pityńskiego był pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle, którego projekt wykonał bezpłatnie. Odsłonięcie pomnika odbyło się 27 września 2019 r.