6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Zmarł wybitny rzeźbiarz prof. Andrzej Pityński. Pochodził z Podkarpacia. Był twórcą Pomnika Katyńskiego w New Jersey

To wielka strata dla polskiej, a także światowej kultury. W wieku 73 lat zmarł wybitny rzeźbiarz – prof Andrzej Pityński. Pochodził z Ulanowa w powiecie niżańskim na Podkarpaciu. Mieszkał i tworzył w USA. Był wielkim patriotą, co często wyrażał w swoich niezwykłych i monumentalnych dziełach, które były odsłaniane nie tylko w Ameryce, ale również w Ojczyźnie. Ostatnim projektem jest pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle.

REKLAMA

Prof. Pityński trzy lata temu został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego, nadanym mu przez Prezydenta RP Andrzej Dudę. Dziś Prezydent na stronach swojej kancelarii wyraził smutek i ubolewanie z powodu śmierci artysty:

Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o odejściu profesora Andrzej Pityńskiego – Kawalera Orderu Orła Białego. Rzeźbiarza. Twórcy wielu pomników, w tym Pomnika Katyńskiego z New Jersey. Pogrążonych w żalu niech wspiera myśl, że Pan Profesor będzie na wieki żył w swoich dziełach. RiP – naspisał Prezydent RP.

Kancelaria Prezydenta zamieściła też wpis na Twitterze:

CZYTAJ TEŻ:  Szukają nastolatka. Wskoczył do rzeki uciekając przed policją

Prof. Pityński urodził się w Ulanowie. Jak wielokrotnie powtarzał patriotyzmu nauczyło go życie. Jego rodzicami była para partyzantów antykomunistycznych – Aleksander Pityński ps. „Kula” i Stefania Pityńska ps. „Perełka”. Jako kilkuletni chłopiec wraz z ojcem wspomagał i zaopatrywał ukrywających się żołnierzy wyklętych.

Ukończył liceum w Ulanowie i Technikum Wodno-Melioracyjne. Z zawodu został meliorantem.

Komuniści prześladowali rodzinę. UB stale urządzało rewizje, i brutalne przesłuchania.

Andrzej przeniósł się do Krakowa, gdzie studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych. W 1974 r. wyemigrował do USA. Początkowo pracował fizycznie, ale potem zaczął tworzyć. Jego dziełem było pomniki poświęcone polskiej martyrologii zamawiane przez Polonię. Najsłynniejszym dziełem jest niewątpliwie Pomnik Katyński w New Jersey, odsłonięty w 1991 r.

CZYTAJ TEŻ:  Pijany ojciec zasnął pod drzewem, a synek błądził po lesie

Rzeźby prof. Andrzeja Pityńskiego zaczęły pojawiać się także w Polsce. Sam ufundował i wykonał popiersie Jana Pawła II, które zostało ustawione w rodzinnym Ulanowie.

Artysta jest także autorem monumentalnej rzeźby „Patriota” w Stalowej Woli. Okaleczona, ale dumna i niezłomna postać jest symbolem Polski, poranionej przez rozbiory i wojny.

Ostatnim dziełem Andrzeja Pityńskiego był pomnik Żołnierzy Wyklętych w Jaśle, którego projekt wykonał bezpłatnie. Odsłonięcie pomnika odbyło się 27 września 2019 r.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu