28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Parafianie w szoku i żałobie. Podczas mszy św. zmarł proboszcz z Niewodnej

REKLAMA

– Dobry życzliwy człowiek, wspaniały kapłan – tak mówią parafianie o swoim proboszczu. Wszyscy teraz przeżywają wielką żałobę. Ksiądz Henryk Czajka zmarł śmiercią nagłą w wieku 61 lat.

Wierni z parafii pw. św. Anny w Niewodnej w powiecie strzyżowskim od niedzieli, 19 marca przeżywają wielką żałobę. Wszystkich zszokowała wiadomość o nagłej śmierci swojego dobrodzieja. Wielu z nich było świadkami jego śmierci.

Wszystko działo się podczas porannej mszy św. w niedzielę. Rozmawialiśmy z osobami, które byli wtedy w kościele. Według ich relacji, ksiądz zdołał wygłosić kazanie i zasłabł. Zatrzymało się jego serce. Reanimacja została podjęta natychmiast. Udzielana przez będącą na mszy lekarkę i pielęgniarkę. Wkrótce dojechała karetka. Szans na ratunek jednak nie było.

– To był dusza człowiek – mówią zdruzgotani mieszkańcy, z którymi rozmawiał w miejscowości reporter Inres24.

Dramat rozegrał się w trakcie niedzielnej mszy św. Ksiądz miał 60 lat. Przez 35 lat był kapłanem. Wcześniej pracował m.in. w powiecie jasielskim. Był ceniony jako znakomity kaznodzieja i nauczyciel. – Niezwykle dobry i życzliwy człowiek – piszą w mediach społecznościowych osoby, które zetknęły się z ks. Henrykiem.

Pogrzeb księdza

Parafia poinformowała, że we wtorek odbędzie się pogrzeb duchownego. „O godzinie 11:00 w kościele odbędzie się czuwanie modlitewne wraz z różańcem. O godzinie 12:00 odprawiona zostanie Msza Święta pogrzebowa, po czym ciało śp. księdza proboszcza zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Niewodnej”. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył będzie rzeszowski biskup Jan Wątroba. 

Ksiądz Henryk spocznie nieopodal poprzedniego proboszcza.

Obecnie parafia została bez księdza. Kuria przysyła kapłana w zastępstwie.

Pełnił funkcję, był odznaczony

Ks. Kanonik Henryk Czajka w czasie swojej posługi kapłańskiej wypełniał różne zadania duszpasterskie. Był diecezjalnym duszpasterzem Ruchu Światło-Życie odpowiedzialnym za ośrodki rekolekcyjne. Pełnił także funkcje dekanalnego duszpasterza LSO w dekanacie brzosteckim oraz dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie frysztackim. Za swoją gorliwą posługę kościelną został odznaczony przez władze kościelne w 2011 r. godnością Expositorium Canonicale, a w roku 2017 otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj