-6 C
Rzeszów
czwartek, 30 listopada, 2023

Parafianie w szoku i żałobie. Podczas mszy św. zmarł proboszcz z Niewodnej

REKLAMA

– Dobry życzliwy człowiek, wspaniały kapłan – tak mówią parafianie o swoim proboszczu. Wszyscy teraz przeżywają wielką żałobę. Ksiądz Henryk Czajka zmarł śmiercią nagłą w wieku 61 lat.

Wierni z parafii pw. św. Anny w Niewodnej w powiecie strzyżowskim od niedzieli, 19 marca przeżywają wielką żałobę. Wszystkich zszokowała wiadomość o nagłej śmierci swojego dobrodzieja. Wielu z nich było świadkami jego śmierci.

Wszystko działo się podczas porannej mszy św. w niedzielę. Rozmawialiśmy z osobami, które byli wtedy w kościele. Według ich relacji, ksiądz zdołał wygłosić kazanie i zasłabł. Zatrzymało się jego serce. Reanimacja została podjęta natychmiast. Udzielana przez będącą na mszy lekarkę i pielęgniarkę. Wkrótce dojechała karetka. Szans na ratunek jednak nie było.

– To był dusza człowiek – mówią zdruzgotani mieszkańcy, z którymi rozmawiał w miejscowości reporter Inres24.

Dramat rozegrał się w trakcie niedzielnej mszy św. Ksiądz miał 60 lat. Przez 35 lat był kapłanem. Wcześniej pracował m.in. w powiecie jasielskim. Był ceniony jako znakomity kaznodzieja i nauczyciel. – Niezwykle dobry i życzliwy człowiek – piszą w mediach społecznościowych osoby, które zetknęły się z ks. Henrykiem.

Pogrzeb księdza

Parafia poinformowała, że we wtorek odbędzie się pogrzeb duchownego. „O godzinie 11:00 w kościele odbędzie się czuwanie modlitewne wraz z różańcem. O godzinie 12:00 odprawiona zostanie Msza Święta pogrzebowa, po czym ciało śp. księdza proboszcza zostanie złożone na cmentarzu parafialnym w Niewodnej”. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył będzie rzeszowski biskup Jan Wątroba. 

Ksiądz Henryk spocznie nieopodal poprzedniego proboszcza.

Obecnie parafia została bez księdza. Kuria przysyła kapłana w zastępstwie.

Pełnił funkcję, był odznaczony

Ks. Kanonik Henryk Czajka w czasie swojej posługi kapłańskiej wypełniał różne zadania duszpasterskie. Był diecezjalnym duszpasterzem Ruchu Światło-Życie odpowiedzialnym za ośrodki rekolekcyjne. Pełnił także funkcje dekanalnego duszpasterza LSO w dekanacie brzosteckim oraz dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie frysztackim. Za swoją gorliwą posługę kościelną został odznaczony przez władze kościelne w 2011 r. godnością Expositorium Canonicale, a w roku 2017 otrzymał przywilej noszenia Rokiety i Mantoletu.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj