18.8 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Parafianie z Zaczernia pożegnali swojego przyjaciela. Ks. Tomasz miał 38 lat

REKLAMA

Poczuł się źle i to nie było zwykłe przeziębienie. Karetka zabrała go do głównego szpitala dla pacjentów z Covid-19 w Łańcucie. W sobotę, 17 października do parafian z Zaczernia koło Rzeszowa dotarła tragiczna wiadomość. Ich młody duszpasterz – ks. Tomasz Blicharz zmarł. Miał tylko 38 lat.

Ksiądz Tomasz Blicharz zmarł w sobotę, 17 października w szpitalu w Łańcucie. Jego stan błyskawicznie się pogorszył. Lekarze byli bezradni. W szpitalu przebywał 8 dni. Trafił tam od razu po tym, jak dowiedział się, że ma koronawirusa. – Zmagał się z innymi chorobami – powiedziała nam jedna z parafianek.

Duchowny miał 38 lat i przez 13 lat był księdzem. Posługiwał w kilku parafiach: św. Rocha w Rzeszowie (2007-2009), Matki Bożej Różańcowej, także w Rzeszowie (2009-2011), a od 9 lat był wikariuszem w Zaczerniu, w parafii pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Młody kapłan bardzo zżył się z lokalną społecznością. Był nie tylko świetnym katechetą, ale także kibicem piłkarskim lokalnego KS Zaczernie. – Dusza człowiek – mówią o nim mieszkańcy. – Zawsze uśmiechnięty, często pojawiający się na meczach, a czasem również występował w barwach naszego klubu – piszą kibice.

Śmierć kapłana przeżywa także społeczność szkolna. Na stronie szkoły zamieszczono poruszający wpis:

W takich chwilach trudno dobrać słowa. Cierpimy zawsze, gdy umiera ktoś bliski. Cierpimy szczególnie, gdy umiera ktoś młody. A ksiądz Tomek był bliskim dla wielu z nas, dla wielu z naszych uczniów. Był bardzo lubiany przez młodzież i dzieci, do których często zwracał się „Aniołeczki kochane”. Księże Tomaszu – zostaniesz w naszych sercach i pamięci.

Ksiądz miał dobry kontakt z młodzieżą. Od 2011 r. pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza Liturgicznej Służby Ołtarza. Od roku był zastępcą.

Ks. Tomasz urodził się 11 grudnia 1981 r. i pochodził z miejscowości Cmolas w powiecie kolbuszowskim. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 2007 r. w Rzeszowie.

Przejmujące słowa na pogrzebie

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 20 października w Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie. Poruszające słowo wygłosił ksiądz, przyjaciel z tego samego roku z seminarium.

– Nie znajdzie się już drugi taki Tomek, bo ludzie się nie powtarzają. Każdy z nas jest ten jedyny, wyjątkowy, wybrany. A Tomasz był tak bardzo normalny, kapłański, młodzieżowy i wierzący, że aż strach. Pozytywny strach – wspominał duchowny.

Opowiadał, że dla jego kolegi każda godzina życia, to była godzina ewangelizacji. – To było takie Blicharzowe, kiedy zadawał pytanie: „Która godzina?”. No i padała odpowiedź: 13.35. On się uśmiechał i natychmiast poprawiał: „Źle, to jest godzina ewangelizacyjna” – stwierdzał”.

Kolega księdza wspominał, że Tomasz był człowiekiem bardzo spontanicznym, który często zaskakiwał pomysłami. – Zdarzało się, że dzwonił i mówił „pakuj się, jedziemy do Lwowa”. Miał zawsze bardzo wiele na głowie. Nikomu nie odmówił, z każdym musiał pogadać, każdego zaczepić. Dla każdego miał czas – wspominał podczas mszy pogrzebowej przyjaciel.

– Kiedy myślałem o tym, jak nazwać mojego serdecznego kolegę, pojawia się milion słów, które określają go jakim był i ile imion w sobie nosił. Ale znalazłem jedno, chyba najpiękniejsze określenie – Przyjaciel Jezusa. Właśnie Jezus był dla niego siłą, motorem, żeby działać. Miał swoje ulubione hasło: To co możesz zrobić najlepszego tutaj, na ziemi, to być jak najbliżej Boga. Przeżywając możliwe najlepiej, jak tylko się da: Eucharystię, spowiedź, modlitwę i najlepiej jak się da przeżywając życie… – mówił kolega księdza.

Kapłan pocieszał mamę, siostrę i brata bliźniaka. – Trudne momenty są po to, aby je przetrwać – mówił.

Zobacz też:

Parafianie w Krasnem pożegnali zmarłego proboszcza ks. dr Adama Dzióbę

W Lubzinie pożegnano tragicznie zmarłego księdza Jaromira

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj