24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Dawał nadzieję cierpiącym w szpitalu i zagubionym w więzieniu. Parafianie z Załęża pożegnali swojego dobrodzieja

REKLAMA

Był kapelanem w szpitalu przy Rycerskiej w Rzeszowie i w więzieniu na Załężu. Jako proboszcz kierował także parafią. Zawsze pełen dobroci, współczucia, pomocny w każdej sprawie. Taki był ks. Józef Kandefer (†58). Wszystkich zaskoczyła wiadomość o jego nagłej śmierci.

Ks. kanonik Józef Kandefer zmarł 3 grudnia w 33 roku swojego kapłaństwa. Przyczyną był zawał serca.

Od 14 lat kierował parafią pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Floriana w Rzeszowie.

– To był pierwszy piątek miesiąca. Za chwilę miał stanąć przy ołtarzu i odprawić mszę świętą. Niestudzony, do końca spowiadał w konfesjonale. Zaczął słabnąć. Jego ostatnie słowa, które wypowiedział to: „pomóż mi”. Jego serce przestało nagle bić. A to serce tak bardzo kochało ludzi i Boga. Dziś przemawia do nas już tylko z tej trumny – mówił podczas uroczystości żałobnych ksiądz, który był przyjacielem zmarłego proboszcza.

ostatnie pozegnanie ks jozefa
Eksporta do kościoła parafialnego | Fot. Inres24.pl

Wiadomość o śmierci ks. Józefa zaskoczyła wszystkich i bardzo zasmuciła jego parafian z Załęża w Rzeszowie.

– To był wspaniały kapłan. Był bardzo skromnym człowiekiem, pełnym ciepła, dobroci i uśmiechu. Zostawił po sobie wielką pustkę – mówi jedna z parafianek.

W poniedziałek, 6 grudnia odbyła się eksporta do kościoła parafialnego. Trumna księdza tonęła w białych kwiatach. W mszy żałobnej przewodniczył ordynariusz rzeszowski ks. biskup Jan Wątroba.

– To było życie piękne, gorliwe, pracowite. Musimy Bogu dziękować za jego misję i posługę. Ks. Józef zostawił na tym świecie wielkie świadectwo wiary, nadziei i miłości – mówił ksiądz biskup.

W poniedziałek w uroczystości wzięło udział wielu księży z rzeszowskich parafii. Była obecna mama zmarłego proboszcza, a także bliska rodzina.

Msza św. pogrzebowa została odprawiona 7 grudnia (wtorek) o godz. 12.30, także w kościele parafialnym pw. MB Nieustającej Pomocy. Następnie ciało śp. ks. Józefa zostało przewiezione na cmentarz Wilkowyja w Rzeszowie.

Ksiądz Kanonik Józef Kandefer, urodził się 3 listopada 1963 r. w Iwoniczu jako syn Kazimierza i Zofii Rygiel. Egzamin dojrzałości złożył w 1982 r. po ukończeniu Liceum Zawodowego w Miejscu Piastowym. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie przyjął w katedrze przemyskiej z rąk biskupa Ignacego Tokarczuka w dniu 24 czerwca 1988 r. Swoją przygodę z kapłaństwem rozpoczynał w Ustrzykach Dolnych. Potem przez wiele lat był misjonarzem na Ukrainie i po upadku komunizmu pomagał odbudowywać Kościół na Kresach. Powrócił do Rzeszowa. Od 14 lat kierował parafią na Załężu.

Parafia na Załężu
Parafia pw. MB Nieustającej Pomocy. Tu ks. Józef Kandefer był proboszczem przez 14 lat | Fot. Inres24.pl
pogrzeb ks jozefa 6
Ks. Józef Kandefer zmarł nagle. Przed kościołem parafianie zostawiają znicze | Fot. Inres24.pl
pogrzeb ks jozefa2
Ostatnie pożegnanie. Ks. Józef Kandefer pozostawił swoich parafian w wielkiej żałobie | Fot. Inres24.pl

Zobacz też:

Jacek Krawczyk – święty z sąsiedztwa. Coraz bliżej beatyfikacji!

Ostatnie pożegnanie księdza infułata Stanisława Maca. „Jego śmierć była katechezą”

Parafianie z Zaczernia pożegnali swojego przyjaciela. Ks. Tomasz miał 38 lat

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj