24 C
Rzeszów
piątek, 12 sierpnia, 2022

Najnowsze

Zmarł ksiądz z Wołynia. Pielęgnował polskie tradycje

Tu smutna wiadomość dla wielu parafian i przyjaciół. W szpitalu w Lublinie 26 czerwca zmarł ks. Andrzej Kwiczala, wieloletni proboszcz parafii w Maniewiczach na Wołyniu, na Ukrainie. Kapłan był bardzo związany z Podkarpaciem, zwłaszcza z Tarnobrzegiem, gdzie z pomocą wiernych organizował pomoc dla swoich parafian.

REKLAMA

Ksiądz miał serce na dłoni. W sercu miał też miłość do ojczyzny. Dba o to, aby jej ślady na Wołyniu, zupełnie nie zatarł czas. Wspierał lokalną społeczność – wśród nich Polaków, którzy ukochali swoją ziemię i po II wojnie światowej nie wyjechali mimo że Polska musiała opuścić te tereny.

Ksiądz był wielkim społecznikiem i dobrym organizatorem. Najbliżej miał na Podkarpacie, dlatego tu szukał sojuszników w swojej misji. Znalazł ich w Tarnobrzegu, gdzie był częstym gościem. Tu organizował pomoc dla swoich parafian i kosztownego ratowania zabytkowych kościołów, cmentarzy. Jedną ze świątyń – w czasach Związku Radzieckiego – władze całkowicie zrujnowały, zamieniając w skład soli.

W lutym ksiądz wrócił do Polski. Ciężko zachorował. Od maja trwała walka o jego życie. Od 11 czerwca był już nieprzytomny i podłączony pod respirator. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie małe
24 ° C
24.1 °
22.6 °
60 %
4.6kmh
40 %
pt.
22 °
sob.
21 °
niedz.
27 °
pon.
27 °
wt.
29 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu