10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Zmarł ksiądz z Wołynia. Pielęgnował polskie tradycje

REKLAMA

Tu smutna wiadomość dla wielu parafian i przyjaciół. W szpitalu w Lublinie 26 czerwca zmarł ks. Andrzej Kwiczala, wieloletni proboszcz parafii w Maniewiczach na Wołyniu, na Ukrainie. Kapłan był bardzo związany z Podkarpaciem, zwłaszcza z Tarnobrzegiem, gdzie z pomocą wiernych organizował pomoc dla swoich parafian.

Ksiądz miał serce na dłoni. W sercu miał też miłość do ojczyzny. Dba o to, aby jej ślady na Wołyniu, zupełnie nie zatarł czas. Wspierał lokalną społeczność – wśród nich Polaków, którzy ukochali swoją ziemię i po II wojnie światowej nie wyjechali mimo że Polska musiała opuścić te tereny.

Ksiądz był wielkim społecznikiem i dobrym organizatorem. Najbliżej miał na Podkarpacie, dlatego tu szukał sojuszników w swojej misji. Znalazł ich w Tarnobrzegu, gdzie był częstym gościem. Tu organizował pomoc dla swoich parafian i kosztownego ratowania zabytkowych kościołów, cmentarzy. Jedną ze świątyń – w czasach Związku Radzieckiego – władze całkowicie zrujnowały, zamieniając w skład soli.

W lutym ksiądz wrócił do Polski. Ciężko zachorował. Od maja trwała walka o jego życie. Od 11 czerwca był już nieprzytomny i podłączony pod respirator. Niestety, lekarzom nie udało się go uratować.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj