23.4 C
Rzeszów
wtorek, 18 czerwca, 2024

Zmarł Kazimierz Krok (†71 l.). Najlepszy zegarmistrz

REKLAMA

Miał fach i talent w ręku. Jego klienci pamiętają go z powiedzenia „Będzie zrobione”, bo dla pana Kazimierza nie było mechanizmów do nienaprawienia. Znał się na zegarach jak mało kto. Niestety, jego własny zegar życia niespodziewanie się zatrzymał. Krosno straciło najlepszego i najbardziej znanego w mieście zegarmistrza.

Pan Kazimierz swoją pracownię odziedziczył po ojcu i swój zawód wykonywał przez 44 lata. Ludzie przynosili mu najbardziej zdezelowane mechanizmy. – A on tylko rzucił okiem i od razu wiedział, co trzeba zrobić, co dokręcić, co wymienić. Był prawdziwym mistrzem w swoim fachu. Miał ogromną wiedzę i doświadczenie – opowiada jego znajomy.

Zegarmistrza wspomina Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Pan Kazimierz nie tylko potrafił wskrzeszać zabytki, ale także opowiadać o swojej pracy. Był prawdziwym pasjonatem. Niedawno wystąpił w realizowanym przez muzeum filmie o Michale Mięsowiczu z Krosna, który na początku XX w. zasłynął w Europie swoimi zegarami wieżowymi. Właśnie u niego nauki pobierał ojciec pana Kazimierza.

Pan Kazimierz zostawił następcę. Rodzinną tradycję zegarmistrzowską będzie kontynuował syn Paweł. Zakład przy ul. Staszica będzie działał dalej. Istnieje w tym miejscu od 1940 r.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj