10.9 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

Zmarł Jan Jucha. Tworzył niesamowite rzeźby

REKLAMA

Zmarł Jan Jucha – regionalny artysta z Rogów w powiecie krośnieńskim. Jego rzeźby są na całym świecie.

Jeszcze w marcu pisaliśmy, że w Mucznem w Bieszczadach powstała niezwykła kapliczka narciarska, którą wyrzeźbił Jan Jucha.

Zamontowali kapliczkę narciarską w Mucznem. Wyrzeźbił ją Jan Jucha

Okazało się, że było to jedno z ostatnich dzieł tego znanego, ludowego artysty. Pan Jan nieoczekiwanie zmarł w wieku 72 lat. 13 lipca odbył się jego pogrzeb w Rogach, gdzie mieszkał.

Rodzice chcieli, aby był elektrykiem, ale on kochał tworzyć. Zaczynał od gwizdków, łyżek, a potem zajął się rzeźbą. Wykonał cymbały rzeszowskie, postać pracownika naftowego, która stoi w muzeum w Bóbrce. Jego dzieła są ozdobą wielu kościołów, kapliczek. Chyba najpiękniej wychodził mu Chrystus frasobliwy. Takich figur wykonał w swoim życiu 300. Można je spotkać w wielu miejscach w Polsce i za granicą – nawet w Kamerunie!

– Każdy, kto mnie zna i widzi gdzieś Frasobliwego, mówi, że to robota Juchy – mówił z uśmiechem w swoim ostatnim wywiadzie, zaledwie kilka tygodni temu.

Odejście artysty to wielka strata dla polskiej kultury. Najlepiej znali go mieszkańcy gminy. – Był człowiekiem o złotym i bezinteresownym sercu – wspominają go z wielkim smutkiem.

W obliczu śmierci nie sposób zebrać myśli i słowa. Tak ciężko uwierzyć w tę stratę. Odejście Pana Jana Juchy napełnia nas żalem i smutkiem. Graj teraz w niebie rogowski Aniele. 💔

Opublikowany przez Zagroda Etnograficzna w Rogach Niedziela, 11 lipca 2021
kapliczka muczne2
Kapliczka w Mucznem | Fot. RDLP w Krośnie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj