15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Zmarł Jan Jucha. Tworzył niesamowite rzeźby

REKLAMA

Zmarł Jan Jucha – regionalny artysta z Rogów w powiecie krośnieńskim. Jego rzeźby są na całym świecie.

Jeszcze w marcu pisaliśmy, że w Mucznem w Bieszczadach powstała niezwykła kapliczka narciarska, którą wyrzeźbił Jan Jucha.

Zamontowali kapliczkę narciarską w Mucznem. Wyrzeźbił ją Jan Jucha

Okazało się, że było to jedno z ostatnich dzieł tego znanego, ludowego artysty. Pan Jan nieoczekiwanie zmarł w wieku 72 lat. 13 lipca odbył się jego pogrzeb w Rogach, gdzie mieszkał.

Rodzice chcieli, aby był elektrykiem, ale on kochał tworzyć. Zaczynał od gwizdków, łyżek, a potem zajął się rzeźbą. Wykonał cymbały rzeszowskie, postać pracownika naftowego, która stoi w muzeum w Bóbrce. Jego dzieła są ozdobą wielu kościołów, kapliczek. Chyba najpiękniej wychodził mu Chrystus frasobliwy. Takich figur wykonał w swoim życiu 300. Można je spotkać w wielu miejscach w Polsce i za granicą – nawet w Kamerunie!

– Każdy, kto mnie zna i widzi gdzieś Frasobliwego, mówi, że to robota Juchy – mówił z uśmiechem w swoim ostatnim wywiadzie, zaledwie kilka tygodni temu.

Odejście artysty to wielka strata dla polskiej kultury. Najlepiej znali go mieszkańcy gminy. – Był człowiekiem o złotym i bezinteresownym sercu – wspominają go z wielkim smutkiem.

W obliczu śmierci nie sposób zebrać myśli i słowa. Tak ciężko uwierzyć w tę stratę. Odejście Pana Jana Juchy napełnia nas żalem i smutkiem. Graj teraz w niebie rogowski Aniele. 💔

Opublikowany przez Zagroda Etnograficzna w Rogach Niedziela, 11 lipca 2021
kapliczka muczne2
Kapliczka w Mucznem | Fot. RDLP w Krośnie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj