0.9 C
Rzeszów
piątek, 2 grudnia, 2022

Najnowsze

Zmarł Jan Jucha. Tworzył niesamowite rzeźby

Zmarł Jan Jucha – regionalny artysta z Rogów w powiecie krośnieńskim. Jego rzeźby są na całym świecie.

REKLAMA

Jeszcze w marcu pisaliśmy, że w Mucznem w Bieszczadach powstała niezwykła kapliczka narciarska, którą wyrzeźbił Jan Jucha.

Zamontowali kapliczkę narciarską w Mucznem. Wyrzeźbił ją Jan Jucha

Okazało się, że było to jedno z ostatnich dzieł tego znanego, ludowego artysty. Pan Jan nieoczekiwanie zmarł w wieku 72 lat. 13 lipca odbył się jego pogrzeb w Rogach, gdzie mieszkał.

Rodzice chcieli, aby był elektrykiem, ale on kochał tworzyć. Zaczynał od gwizdków, łyżek, a potem zajął się rzeźbą. Wykonał cymbały rzeszowskie, postać pracownika naftowego, która stoi w muzeum w Bóbrce. Jego dzieła są ozdobą wielu kościołów, kapliczek. Chyba najpiękniej wychodził mu Chrystus frasobliwy. Takich figur wykonał w swoim życiu 300. Można je spotkać w wielu miejscach w Polsce i za granicą – nawet w Kamerunie!

CZYTAJ TEŻ:  Drań napadł starszego pana i ukradł mu całą emeryturę!

– Każdy, kto mnie zna i widzi gdzieś Frasobliwego, mówi, że to robota Juchy – mówił z uśmiechem w swoim ostatnim wywiadzie, zaledwie kilka tygodni temu.

Odejście artysty to wielka strata dla polskiej kultury. Najlepiej znali go mieszkańcy gminy. – Był człowiekiem o złotym i bezinteresownym sercu – wspominają go z wielkim smutkiem.

W obliczu śmierci nie sposób zebrać myśli i słowa. Tak ciężko uwierzyć w tę stratę. Odejście Pana Jana Juchy napełnia nas żalem i smutkiem. Graj teraz w niebie rogowski Aniele. 💔

Opublikowany przez Zagroda Etnograficzna w Rogach Niedziela, 11 lipca 2021
kapliczka muczne2
Kapliczka w Mucznem | Fot. RDLP w Krośnie

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
0.9 ° C
1.6 °
-0.8 °
87 %
4.1kmh
100 %
pt.
1 °
sob.
6 °
niedz.
4 °
pon.
6 °
wt.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu