28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Bieszczady zakopane całe na biało. Ostrzeżenie dla turystów

REKLAMA

Zima na dobre zagościła w Bieszczadach. Śniegu napadło po kolona. Oblepił drzewa, które uginają się pod jego ciężarem. Trzeba zapomnieć o spacerach w adidasach. – Warunki turystyczne są bardzo trudne – ostrzega Bieszczadzki Park Narodowy.

Pracownicy Parku stanowczo odradzają wychodzenie w góry.

– Z powodu intensywnych opadów śniegu w górach nastąpiło gwałtowne pogorszenie warunków do uprawiania turystyki. Na szlakach znajdują się powalone drzewa i zwisające gałęzie. Szlaki są nieprzetarte, a na drzewach występuje okiść grożąca dalszymi powałami – alarmują.

W piątek – 3 grudnia ostrzeżenie wydało również Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

– 40 centymetrowe opady śniegu w ciągu ostatnich 12 godzin z towarzyszącym silnym wiatrem doprowadziły do pojawienia się niewielkiego I-go st. w pięciostopniowej skali zagrożenia lawinowego, przede wszystkim w miejscach gdzie śnieg został przemieszczony przez wiatr. Pokrywa śnieżna nierównomierna, średnio 30 cm w grzbietowych partiach, punktowo w miejscach nawianych do 70 cm. Na większości obszaru stabilizowana przez kamienie i nieprzykrytą roślinność, możliwe niewielkie obszary z uformowanymi pod wpływem wiatru deskami śnieżnymi – opisują ratownicy.

Trudne warunki zimowe mają utrzymać się w kolejnych dniach. Dokucza porywisty wiatr z prędkością dochodzącą do 40 km/h. Temperatury mają utrzymywać się do -5 ˚C w wyższych partiach. W nocy jest jeszcze zimniej.

Informacje o szlakach turystycznych dostępna jest na https://www.bdpn.pl.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj