23.4 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

W 14 minut pociągiem z centrum na lotnisko. Podpisano umowę

REKLAMA

Będzie szybciej i wygodniej. Na samolot dostaniemy się pociągiem. W poniedziałek, 7 grudnia samorząd podpisał umowę na zaprojektowanie i budowę nowej linii kolejowej, która połączy centrum Rzeszowa z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Jasionce.

Kontrakt opiewa na 368 mln zł. Zakłada on wybudowanie 5 km odcinka torów. Podróżni zyskają wygodne i szybkie połączenie z lotniskiem. Pociągi będą jeździły regularnie, dostosowane do siatki połączeń samolotowych. Z centrum do Jasionki dojedziemy w zaledwie 14 minut.

Zyskają nie tylko pasażerowie, ale także pracownicy ciągle powiększającej się strefy ekonomicznej. Dlatego na trasie powstanie dodatkowy przystanek Park Technologiczny.

Nowe połączenie ułatwi także dojazd się na wydarzenia organizowane w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. Do tego nieopodal powstaje Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Na zwiedzanie również będzie można wybrać się kolejką.

A teraz najważniejsze – prace związane z budową nowej linii mają być ukończone do września 2023 roku.

Wcześniej, bo już od 1 stycznia będziemy mogli cieszyć się z innych nowych rozwiązań na kolei. Startuje Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Zapewni częste połączenia Rzeszowa z: Przeworskiem, Dębicą, Kolbuszową i Strzyżowem.

Do tego w planach jest budowa dodatkowych przystanków: Rzeszów Galeria i Rzeszów Os. Dąbrowskiego, a także kolejny przystanek w Boguchwale, Lutoryżu oraz w Żarnowej i Gliniku Charzewskim.

Również na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei zapewnią nowe przystanki: Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. W Sędziszowie Małopolskim zaplanowany jest dodatkowy przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni.

7 grudnia umowę zawarto w pełnym reżimie sanitarnym – zdalnie, podczas wideokonferencji. Uczestniczyli w niej m.in.: wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Ireneusz Merchel, samorząd województwa podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, obecna była także Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki. Stronę wykonawcy reprezentowali: Przedsiębiorstwa Napraw i Utrzymania Infrastruktury Kolejowej w Krakowie – Zbigniew Marzec, a ze strony Centrum Realizacji Inwestycji Region Południowy – Mateusz Wanat.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj