24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Zbudują kobietom superwięzienie. Będzie praca i dom bez krat!

REKLAMA

Kobiety odsiadujące tu wyrok nie będą całkiem oglądały świata zza krat. Zastąpią je inne wynalazki. W Chmielowie pod Tarnobrzegiem powstanie najnowocześniejsze więzienie w Europie. Właśnie podpisano akt notarialny potwierdzający przekazania gruntów pod inwestycję.

Nowy kompleks penitencjarny powstanie obok istniejącego więzienia. Będzie przeznaczony dla kobiet, dla prawie 400 osób.

Cały obiekt został zaprojektowany tak, aby odbywanie kary nie wiązało się tylko z bezczynnym zabijaniem czasu. Pobyt w nim ma służyć resocjalizacji. A stwarzane w nim możliwości będą okazją, by naprawdę coś zmienić i naprawić w swoim życiu. Na ternie więzienia powstanie hala zakładowa licząca 1700 mkw powierzchni. Osadzone panie będą mogły pracować i zarabiać, aby pokryć przez siebie wyrządzone szkody, zapłacić alimenty, czy odłożyć coś dla siebie, kiedy wrócą na wolność.

nowe wiezienie w chmielowie
Tak będzie wyglądał nowy kompleks więzienny w Chmielowie | Fot. Służba Więzienna

W zakładzie zostanie utworzony oddział terapeutyczny dla uzależnionych od alkoholu. Do tego, po sąsiedzku, powstanie – według wzorów norweskich – specjalny dom przejściowy z 38 miejscami.

To nowe rozwiązanie w polskim więziennictwie. Przebywać w nim będą kobiety, którym kończy się kara. Otrzymają tu umożliwić stopniowej adaptacji do życia na wolności. W domu zamiast krat w oknach i na korytarzach, będą przyjazne pokoje do spotkań rodzinnych. Część kompleksu nie będzie też otoczona murem.

Powstanie nowego więzienia wspiera gmina Nowa Dęba, które bezpłatnie przekazała 4 hektary grunty pod jego budowę. – Dla nas to ważna inwestycja, bo oznacza około sto nowych miejsc pracy, a także wpływy z podatków – zaznacza burmistrz Wiesław Ordon.

Akt notarialny podpisano 30 listopada. Stronę rządową reprezentowali wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł i dyrektor generalny Służby Więziennej generał Jacek Kitliński.

Nowe więzienie powstanie w ciągu 2-3 lat. Będzie kosztowało 40 mln zł, ale nie ma problemu z funduszami. Pieniądze na ten cel pozyskano z funduszy norweskich.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj