13.5 C
Rzeszów
sobota, 24 lutego, 2024

Żar z nieba dziś pobije rekord! Jak sobie radzić?

REKLAMA

Jak w Afryce! Przez Polskę przetacza się fala gorąca. Ostatnie dni są najcieplejsze w tym roku. W sobotę (15 lipca) temperatura w Rzeszowie osiągała nawet 35 stop. C. W niedzielę będzie 32 stop C. Ufff…Jak tu żyć?

Pewnie każdy, kto gorzej znosi upały, będzie miała powody do narzekań. Upał zostaje z nami co najmniej do piątku, w weekend ma być ochłodzenie.

Upalna pogoda to najlepsza okazja, aby odpoczywać nad wodą. Znane zalewy i jeziora zapełniły się biwakowiczami. Spora frekwencja panuje też na otwartych basenach ROSiR.

Słońce daje radość, ale nadmiar upału może zaszkodzić. Trzeba uważać i pamiętać o zasadach. Przypominają o nim eksperci z sanepidu:

▶︎ W domu w ciągu dnia, zamykaj okna i żaluzje (jeśli dostępne) szczególnie po stronie nasłonecznionej; otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie poprawić dyskomfortu wywołanego działaniem upału.

▶︎ Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, spędź 2-3 godzin dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).

▶︎ Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.

▶︎ Unikaj forsownego wysiłku fizycznego. Pozostawaj w cieniu.

▶︎ Dbaj o chłodzenie i nawodnienie organizmu. Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli.

▶︎ Noś lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

▶︎ Pij regularnie – co najmniej 2 litry wody lub soków owocowych. Unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.

▶︎ Skorzystaj z porady lekarza jeśli zauważysz nietypowe symptomy lub jeśli dane symptomy nie ustają. Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

upal w grodzisku dolnym
Zalew w Grodzisku Dolnym

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj