15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Żar z nieba dziś pobije rekord! Jak sobie radzić?

REKLAMA

Jak w Afryce! Przez Polskę przetacza się fala gorąca. Ostatnie dni są najcieplejsze w tym roku. W sobotę (15 lipca) temperatura w Rzeszowie osiągała nawet 35 stop. C. W niedzielę będzie 32 stop C. Ufff…Jak tu żyć?

Pewnie każdy, kto gorzej znosi upały, będzie miała powody do narzekań. Upał zostaje z nami co najmniej do piątku, w weekend ma być ochłodzenie.

Upalna pogoda to najlepsza okazja, aby odpoczywać nad wodą. Znane zalewy i jeziora zapełniły się biwakowiczami. Spora frekwencja panuje też na otwartych basenach ROSiR.

Słońce daje radość, ale nadmiar upału może zaszkodzić. Trzeba uważać i pamiętać o zasadach. Przypominają o nim eksperci z sanepidu:

▶︎ W domu w ciągu dnia, zamykaj okna i żaluzje (jeśli dostępne) szczególnie po stronie nasłonecznionej; otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie poprawić dyskomfortu wywołanego działaniem upału.

▶︎ Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, spędź 2-3 godzin dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).

▶︎ Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.

▶︎ Unikaj forsownego wysiłku fizycznego. Pozostawaj w cieniu.

▶︎ Dbaj o chłodzenie i nawodnienie organizmu. Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli.

▶︎ Noś lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

▶︎ Pij regularnie – co najmniej 2 litry wody lub soków owocowych. Unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.

▶︎ Skorzystaj z porady lekarza jeśli zauważysz nietypowe symptomy lub jeśli dane symptomy nie ustają. Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

upal w grodzisku dolnym
Zalew w Grodzisku Dolnym

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj