1.4 C
Rzeszów
wtorek, 6 grudnia, 2022

Najnowsze

Żar z nieba dziś pobije rekord! Jak sobie radzić?

Jak w Afryce! Przez Polskę przetacza się fala gorąca. Ostatnie dni są najcieplejsze w tym roku. W piątek (1 lipca) temperatura w Rzeszowie ma osiągnąć nawet 36 stop. C. Ufff…Jak tu żyć?

REKLAMA

Przeliczając Celsjusze na Fahrenheita wyjdzie 96.80 stop.! Co by powiedział w tej sytuacji filmowy Kazimierz Pawlak z komedii „Kochaj albo rzuć”? > Bierz, smołę gotuj!<

Pewnie każdy, kto gorzej znosi upały, będzie miała powody do narzekań. Upał zostaje z nami co najmniej do piątku, w weekend ma być ochłodzenie.

Upalna pogoda to najlepsza okazja, aby odpoczywać nad wodą. Znane zalewy i jeziora zapełniły się biwakowiczami. Spora frekwencja panuje też na otwartych basenach ROSiR.

Słońce daje radość, ale nadmiar upału może zaszkodzić. Trzeba uważać i pamiętać o zasadach. Przypominają o nim eksperci z sanepidu:

CZYTAJ TEŻ:  Dziadek skazany za pedofilię. Krzywdził swoją 6-letnią wnuczkę

▶︎ W domu w ciągu dnia, zamykaj okna i żaluzje (jeśli dostępne) szczególnie po stronie nasłonecznionej; otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Wentylatory elektryczne mogą dawać pewną ulgę, jednak, jeśli temperatura zewnętrzna przekracza 35 °C, wentylator nie jest w stanie poprawić dyskomfortu wywołanego działaniem upału.

▶︎ Jeśli w miejscu zamieszkania nie można utrzymać chłodu, spędź 2-3 godzin dziennie w chodnym miejscu (np. klimatyzowanym budynku publicznym).

▶︎ Unikaj wychodzenia na zewnątrz w najgorętszej porze dnia.

▶︎ Unikaj forsownego wysiłku fizycznego. Pozostawaj w cieniu.

▶︎ Dbaj o chłodzenie i nawodnienie organizmu. Korzystaj z chłodnych pryszniców i kąpieli.

▶︎ Noś lekką, nie przylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych; wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

CZYTAJ TEŻ:  Rakieta trafiła w Polskę przy ukraińskiej granicy. Zabiła dwie osoby. Poruszenie na całym świecie

▶︎ Pij regularnie – co najmniej 2 litry wody lub soków owocowych. Unikaj napojów zawierających cukier lub alkohol.

▶︎ Skorzystaj z porady lekarza jeśli zauważysz nietypowe symptomy lub jeśli dane symptomy nie ustają. Jeśli któryś z członków twej rodziny lub osoba, którą się zajmujesz ma skórę gorącą i suchą, majaczy, ma drgawki oraz/lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij lekarza lub pogotowie ratunkowe. Podczas oczekiwania na przybycie lekarza lub pogotowia, należy przenieść dotkniętą osobę na chłodne miejsce układając ją w pozycji leżącej na plecach, z nogami i miednicą ułożonymi wyżej niż tułów; zdjąć z niej ubranie i rozpocząć zewnętrzne chłodzenie ciała przez ułożenie kompresów chłodzących na szyi, w pachach i pachwinach, nieprzerwane wachlowanie i spryskiwanie skóry wodą o temperaturze 25-30 °C; oraz mierzyć temperaturę ciała. Nie podawać aspiryny ani paracetamolu; osobę która straciła przytomność należy ułożyć na boku.

CZYTAJ TEŻ:  Śmierć na torach. Zginął 47-latek
upal w grodzisku dolnym
Zalew w Grodzisku Dolnym
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
1.4 ° C
1.6 °
0.4 °
92 %
4.1kmh
100 %
wt.
7 °
śr.
2 °
czw.
3 °
pt.
2 °
sob.
1 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu