16.6 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Zaostrzenie kar za tragiczne wypadki drogowe. Minister Sprawiedliwości zapowiada działania po kolejnej tragedii

REKLAMA

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ogłosił planowane zmiany w przepisach dotyczących kar za spowodowanie wypadków drogowych. Po kolejnej tragedii, która kosztowała życie pięciu niewinnych osób, Minister Ziobro postanowił podjąć działania mające na celu zaostrzenie odpowiedzialności sprawców.

Obecnie za spowodowanie śmiertelnego wypadku po alkoholu lub narkotykach, albo po ucieczce sprawcy z miejsca takiego zdarzenia grozi kara od 2 do 12 lat więzienia. Jednak Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie nowych przepisów, które przewidują podwyższenie kary za ten rodzaj przestępstwa. Zgodnie z proponowanymi zmianami, sprawcom takich wypadków drogowych groziłoby od 5 do 20 lat pozbawienia wolności.

– To dodatkowe zaostrzenie kar. Wkrótce wejdą bowiem w życie przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości przepisy, które przewidują m.in. konfiskatę aut pijanych kierowców – zaznacza minister Ziobro.

Prokurator generalny wyraził swoje ubolewanie i współczucie dla rodzin ofiar tragicznego wypadku pod Ostrowcem Świętokrzyskim. Sprawcą drogowego dramatu był 37-letni kierowca, który był nietrzeźwy i jechał po narkotykach. Przez niego zginęło 5 niewinnych osób. Szósta ofiara – 15-latek został ciężko ranny i walczy o życie w szpitalu.

Sprawca wypadku nie został aresztowany ze względu na stan zdrowia. Prokuratura będzie składać zażalenie. Minister Ziobro zlecił przygotowanie zmian w przepisach, które mają na celu wyeliminowanie możliwości unikania tymczasowego aresztowania przez sprawców przestępstw. – Będą one szczególnie dotyczyć przypadków, w których doszło do poważnych wypadków i istnieją przesłanki uzasadniające zastosowanie środków zapobiegawczych – zaznacza minister Ziobro.

Minister sprawiedliwości podkreślił również konieczność zwiększenia skuteczności postępowań sądowych i przyspieszenia sprawiedliwości. Zapowiedział, że jako Prokurator Generalny wyda instrukcję, aby w podobnych przypadkach prokuratura zawsze badała możliwość zastosowania najcięższych zarzutów, takich jak zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA